25. 06. 2020 06:00 | ANTARKTÍDA/tvnoviny.sk, lm

Plasty našli už aj v telách zvierat, ktoré obývajú jeden z najodľahlejších ostrovov na svete

Talianski a Írski ochrancovia prírody sa obávajú, že kontaminácia plastami zasiahla už aj ekosystém Antarktídy.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Lycia W

Správy o znečistení planéty plastami a krokoch, ktorými by sme mohli toto znečisťovanie spomaliť, vychádzajú prakticky denne. Vedcov a ochrancov prírody ale najnovšie šokovalo zistenie, že znečistenie sa dostalo už aj do najodľahlejších miest. Podľa nich sa totiž mikroplasty našli v telách živočíchov obývajúcich ostrov v Antarktíde, píše CNN.

Talianski a Írski ochrancovia prírody sa obávajú, že kontaminácia plastami zasiahla už aj ekosystém Antarktídy po tom, čo objavili bezstavovca s názvom Cryptopygus antarcticus, v ktorého čreve sa našli mikroplasty.

Mikroplasty našli už aj v telách zvierat, ktoré obývajú najodľahlejší ostrov na svete
Mikroplasty našli už aj v telách zvierat, ktoré obývajú najodľahlejší ostrov na svete Foto: YouTube / World Teach
 

Vedci testovali približne 18 drobných živočíchov, ktoré boli nájdené na kuse penového polystyrénu na brehu ostrova King George Island severne od antarktického kontinentu.

„Keď sme pozdĺž pobrežia našli úlomky plastov, znepokojilo nás to. Chceli sme zistiť, ako sa do týchto vzdialených oblastí plasty dostali,“ uviedla Elisa Bergami, vedúca výskumného projektu z univerzity v talianskej Siene.

Výskumný tím preto odobral vzorky, pri skúmaní ktorých použil infračervenú spektroskopiu na detekciu prítomnosti mikroplastov v telách zvierat. Bergamiová uviedla, že zvieratám sa mikroplasty dostali do tela, keď požierali riasy, machy a lišajníky.

Mikroplasty našli už aj v telách zvierat, ktoré obývajú najodľahlejší ostrov na svete
Mikroplasty našli už aj v telách zvierat, ktoré obývajú najodľahlejší ostrov na svete Foto: YouTube / World Teach
 

Tancredi Caruso, docent na univerzite v Dubline a jeden z autorov štúdie publikovanej v časopise Biology Letters uviedol, že drobné živočíchy sú v oblasti pomerne rozšírené, čo vyvoláva obavy, že mikroplastami je už kontaminovaný celý tamojší ekosystém.

Podľa neho sa kontamináciami špecifických ekosystémov plastami výrazne podceňuje a zároveň verí, že ich zistenia privedú vlády po celom svete k zásadnejším riešeniam.

Komentáre ( 0)