27. 06. 2020 12:27 | GRAND CANYON/tvnoviny.sk, lm

V americkom Grand Canyone panujú extrémne horúčavy. Turistom roztápajú topánky

Meteorológovia varujú, že v najbližších dňoch by sa teploty mohli šplhať až k 50 °C.

V americkom Grand Canyone panujú extrémne horúčavy. Turistom roztápajú topánky
V americkom Grand Canyone panujú extrémne horúčavy. Turistom roztápajú topánky Foto: Shutterstock / Johnny Adolphson

Americký národný park Grand Canyon zasiahli extrémne horúčavy. Služba národného parku dokonca na internete varovala turistov, že im počas návštevy parku v dôsledku vysokých teplôt hrozí roztavenie topánok. Turisti by tak okrem prehriatia organizmu mohli prísť aj k nepríjemným poraneniam chodidiel, informuje CNN.

Meteorológovia varujú, že v najbližších dňoch by sa teploty mohli šplhať až k 50 °C. V nižších nadmorských výškach budú teploty vyššie. Ľuďom odporúčajú, aby sa vyhýbali priamemu slnku, nepredceňovali svoje schopnosti a nosili so sebou dostatočné množstvo tekutín.

„Teploty sa môžu na hrebeňoch a horách výrazne líšiť od teplôt v kaňonoch a dolinách,“ informuje meteorológ CNN Haley Brink.

Ide o fenomén zvaný adiabatické vykurovanie. Keď vzduch klesá do nižšej nadmorskej výšky, dochádza k jeho stlačeniu, čo spôsobuje, že uvoľňuje teplo. Teplotné rozdiely medzi kaňonom a hrebeňom preto môžu mať aj desaťstupňové rozdiely.

Varovania pred horúčavami platia pre takmer celú západnú časť Spojených štátov. Očakáva sa, že napríklad na severe Kalifornie sa do konca týždňa teploty vyšplhajú na rekordné maximá.

Vysoké teploty prinášajú aj vyššie riziko vzniku požiarov. Národné hasičské stredisko už uviedlo, že vyššie riziko platí pre juhozápadnú oblasť. Pre pretrvávajúce požiare v Arizone v severozápadnej časti štátu už uzavreli časť Grand Canyonu. Očakáva sa, že sezóna požiarov bude pokračovať aj v júli.

Komentáre ( 0)