25. 06. 2020 15:01 | HOUSTON/kc

NASA zverejnila nové detaily o mesačnej misii: Astronauti aj skafandre dostanú poriadne zabrať

V predbežnom pláne sú štyri mesačné prechádzky. Každá z nich by mala trvať približne 6 hodín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Elena 11

Americká vesmírna agentúra (NASA) si vlani stanovila ambiciózny cieľ. Po viac než polstoročí chce opäť dostať amerických astronautov na povrch mesiaca. Misiu s názvom Artemis 3 chcú uskutočniť už v roku 2024. Plánovanie je v plnom prúde a NASA postupne odhaľuje nové detaily.

Dvojica astronautov, predpokladá sa, že pôjde o ženu a muža, by mala na povrchu Mesiaca stráviť šesť a pol dňa. Je to takmer dvojnásobok času, najdlhších pobytov pri výpravách v rámci programu Apollo. Píše o tom portál space.com s dovolaním na slová Lindsay Aitchinsovej, vedeckej pracovníčky NASA, ktorá má na starosti vývoj skafandrov.

V predbežnom pláne sú štyri mesačné prechádzky. Každá z nich by mala trvať približne 6 hodín. Rovnako dlho trvajú aj pracovné smeny v otvorenom vesmíre na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Asi najprekvapivejšou informáciou je, že astronauti sa budú môcť spoliehať iba na vlastné nohy. Lunárne vozidlo, podobné tomu z misií Apollo, plánuje NASA použiť až pri ďalšej misii.

Súvisiace články: NASA vyšle na mesiac robota, bude hľadať ložiská vody

„Budeme sa môcť spoľahnúť iba na astronautov a na to, koľko toho prejdú po svojich," uviedla Aitchinsonová. NASA ráta s tým, že astronauti počas každej mesačnej prechádzky prekonajú vzdialenosť približne 16 kilometrov. Pre porovnanie, Neil Armstron s Buzzom Aldrinom prešli počas misie Apollo 11 v ťažkých skafandroch za dve a pol hodiny iba kilometer.

Astronauti z misie Artemis zažijú po pristátí na južnom póle Mesiaca oveľa drsnejšie podmienky ako ich predchodcovia, ktorí sa pohybovali v rovníkovej oblasti. Extrémne nízke teploty môžu byť pre skafandre problémom. Práve na južnom póle sa nachádzajú hlboké krátery, kam nikdy nedopadnú slnečné lúče a skrýva sa tam vodný ľad. Ten by sa dal spracovať na pitnú vodu alebo raketové palivo, čo by mohlo byť kľúčové pre budúce ambicióznejšie misie vo vesmíre.