27. 06. 2020 12:26 | INDIA/tvnoviny.sk, lm

V Indii zabíjali blesky. Za jeden deň prišlo o život rekordný počet ľudí

Obeťami bývajú zväčša poľnohospodári, ktorí aj v nepriaznivom počasí vychádzajú na polia, aby ochránili svoju úrodu pred monzúnovými dažďami.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Oleg_Yakovlev

Indiu vo štvrtok zasiahli intenzívne búrky. Okrem materiálnych škôd si vyžiadali aj obete na životoch. V dvoch indických štátoch prišlo o život viac ako sto ľudí, píše CNN.

Vládni predstavitelia uviedli, že len v severoindickom štáte Uttarpradéš za posledných dvadsaťštyri hodín zabili blesky 24 ľudí. V susednom štáte Bihár sa počet obetí vyšplhal na neuveriteľných 83. Celkovo tak úrady doposiaľ hlásia 107 obetí.

Pozostalým rodinám obetí poskytne vláda finančnú kompenzáciu vo výške 5300 dolárov. 

Indický premiér Narendra Modi na svojom účte na Twitteri uviedol, že vláda okamžite reagovala na tragické správy a v plnej miere sa snaží zmierniť následky. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám tých, ktorí prišli o svoj život počas tejto katastrofy,“ napísal Modi.

Obdobie monzúnov v Indii
Obdobie monzúnov v Indii Foto: Shutterstock / bodom
 

Monzúnové obdobie trápi obyvateľov prakticky každý rok. Podľa indického Úradu pre kriminalitu prišlo v roku 2017 v dôsledku zasiahnutia bleskom o život celkovo 2885 ľudí. V nasledujúcom roku eviduje úrad 2357 úmrtí.

Obeťami bývajú zväčša poľnohospodári, ktorí aj v nepriaznivom počasí vychádzajú na polia, aby ochránili svoju úrodu pred monzúnovými dažďami.

Indické poľnohospodárstvo je hlboko závislé od monzúnového obdobia, ktoré trvá od júna do septembra a ktoré predstavuje väčšinu ročných zrážok. Väčšina poľnohospodárskej pôdy totiž nie je umelo zavlažovaná.

Tento rok prišlo obdobie dažďov o niečo skôr než obvykle, podľa úradov však neboli nijak výrazné. Podľa indického Úradu pre meteorológiu boli zrážky doposiaľ o 20% vyššie než obvykle v tomto období.

Komentáre ( 0)