05. 07. 2020 07:00 | BRATISLAVA/TASR, zg

Hlasujte za Strom roka: Každý má zaujímavý príbeh

Národný víťaz bude súťažiť o európsky titul.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ekopolis.sk
1. Dub letný, Drnava - 700 rokov.
2. Lipa veľkolistá  pri kostolíku sv. Imricha v obci Štitáre. (350 rokov)
3. Maklura pomarančová, Abrahámsky park, obec Abrahám. (100 rokov).

Dvanásť finalistov 18. ročníka súťaže Strom roka 2020 z celého Slovenska je už známych. Hlasovanie o prestížny titul odštartovalo v týchto dňoch a potrvá do konca septembra. Patronát nad anketou už tradične drží spevák Peter Lipa.

"Bolo zvykom, že sme hlasovanie každý rok slávnostne odštartovali na festivale Pohoda. Tento rok si však všetci musíme poradiť s novou situáciou a plány pozmeniť. Preto sme sa rozhodli vyhlásiť anketu online, no všetky spôsoby hlasovania a väčšina našich aktivít zostávajú rovnaké," informovala Martina Ragalová z banskobystrickej Nadácie Ekopolis.

Jednotlivci, mestá, obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do polovice mája, v júni vybrala odborná komisia z 23 prihlásených tucet finalistov.

Cenou pre víťaza je odborný posudok, ošetrenie v hodnote 300 eur a postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka. Dreviny, ktoré sa umiestnia na 2. a 3. mieste, rovnako získajú od nadácie a sponzorov 300 eur, ktoré možno použiť na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

"Na priaznivcov ankety čakajú aj teraz zaujímavé odmeny za zapojenie sa do hlasovania, fotosúťaže Tour de Strom, ktorá je na Instagrame alebo odborná prednáška arboristov o ošetrovaní stromov. Nezabudli sme ani na školy, pre žiakov sa začne súťaž v septembri," dodala Ragalová.

Hlasovať môžete napríklad na stránkach www.ekopolis.sk alebo facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov finalistov zverejnil web nadácie. Všetky nájdete aj v našej fotogalérii.

Stromy si pozrite v galérii a hlasujte za ne aj v našej ankete.

Komentáre ( 0)