17. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čo ste o hubách ešte nepočuli. Viete napríklad, že máme aj mäsožravú hubu?

Niektoré sú dokonca zákonom chránené.

Huby.
Huby. Foto: Shutterstock.com

Hubárska sezóna je v plnom prúde. Po niekoľkých rokoch máme leto ideálne na hubárčenie. Kedysi sa hovorilo - Peter a Pavol huby sejú, a tak sa stalo aj tento rok. Dokonca sme mali aj skutočného Medarda, takže nám dostatočne pršalo a v podstate aj prší.

Najlepšie a najštedrejšie lokality na zber húb sú Malé Karpaty, Záhorie, Orava, Kysuce, Liptov, Spiš a celé severovýchodné Slovensko. V prípade naozaj dobrého leta, počas ktorého veľa prší, tak krásne kúsky môžete objaviť aj v Štiavnických vrchoch.

Prečítajte si aj: Obdobie zberu húb sa začína. Tu sú tipy a rady od profesionálneho hubára

Časté polemiky sa však vedú ohľadom samotného vyrezávania, prípadného vytrhávania húb. Čo je pre huby a ich množenie lepšie? Podľa odborníčky je to v podstate hube jedno. Konkrétna huba je plodom jedného veľkého podhubia, ktoré je v zemi, a tak, keď oberáte huby, akoby ste oberali jablká z jablone. Možno je dokonca lepšie samotné „vytrhnutie" huby, pretože vtedy uvidíte aj celú jej stonku, a tak môžete odčleniť jedovaté jedince.

Vedeli ste, že...?

... jediná smrteľná huba na Slovensku je muchotrávka zelená? Na otravu dospelého jedinca stačí jedna plodnička strednej veľkosti. Podobá sa pritom na jedľu bedľu, má totižto veľký klobúčik a prstienok. Avšak pozor si dávajte na jej stonku. Vyrastá totižto z takého pohárika nazývaného aj čaša smrti.

Muchotrávka zelená.
Muchotrávka zelená. Foto: shutterstoc.com/ Andrey Burkov
 

... modráky sú surové jedovaté, ale po spracovaní už jedlé? Variť by ste ich mali minimálne 20 minút, preto nie sú vhodné na praženicu, ale skôr do polievky a pod mäso. Ľudia sa inak nemusia obávať ani ich sýteho sfarbenia do modra, ani ich zvláštneho vzhľadu pripomínajúcemu hríb satan.

... na Slovensku máme mäsožravú hubu? Je ňou Hliva ustricová. Jej podhubie v zemi aktívne loví háďatká. Ide o červíky v milimetrových rozmeroch, ktoré sparalyzuje a zabije.

Prečítajte si aj: Začiatok leta hubám praje. Z týchto kúskov zaplesá srdce každému zberačovi

...starým hríbom si môžete privodiť sekundárnu otravu? Novú hubu od starej rozoznáte jednoducho. Stará je mäkká, napitá vodou a často sú v nej červíky. Šikovný hubár si ju často obreže a dá aj tak sušiť, avšak nie je to správne. K hubám by sa každý mal správať ako k mäsu. Staré vám môžu uškodiť, prebiehajú v nich už rozkladné procesy a obsahujú baktérie.

Rekordná hľuzovka.
Rekordná hľuzovka. Foto: TASR/AP
 

... na Slovensku nesmiete zbierať hľuzovky? Sú totižto zákonom chránené. V minulosti sa u nás vyskytovali vo veľkom množstve a vyvážali aj do zahraničia. V súčasnosti sa objavujú zriedkavo, a tak aj v prípade, že nejakú nájdete, môžete si ju maximálne odfotografovať.

... smiete mať huby zamrazené maximálne polroka? Inak ohrozujete svoje zdravie. Je to rovnaké ako u rýb.