29. 07. 2020 18:35 | INDIA/tvnoviny.sk, lm

K Zemi mieri asteroid. Na jeho existenciu upozornili dve stredoškoláčky

Dievčatá sa zúčastnili projektu, ktorý zastrešuje agentúra Space India v spolupráci s NASA.

Bez-názvu.gif
Bez-názvu.gif

Majú len pätnásť rokov, no už o nich píšu svetové médiá. Indické stredoškoláčky Radhika Lakhani a Vaidehi Vekariya objavili asteroid, ktorý mieri k Zemi. K objavu dospeli pri riešení školského projektu, ktorý vznikol v spolupráci s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír NASA, píše CNN.

Dievčatá, ktoré pochádzajú z mesta Surat v západnom indickom štáte Gudžarát, sa zúčastnili projektu, ktorý zastrešuje agentúra Space India v spolupráci s NASA. Projekt umožňuje študentom analyzovať snímky nasnímané teleskopom umiestneným na Havajskej univerzite a jeho cieľom je zapojiť študentov do vzdelávania o vede a astronómii.

Pomocou softvéru, ktorý analyzuje teleskopom nasnímané zábery, sa dievčatám podarilo objaviť asteroid, ktorému dali názov HLV2514.

„Projekt sme začali v júni a naše analýzy sme zaslali do NASA pred pár týždňami. Pred pár dňami nám poslali e-mail, v ktorom nám potvrdili, že sme identifikovali doteraz neznámy objekt neďaleko Zeme,“ uviedla pätnásťročná Vaidehi Vekariya.

Podľa odborníkov sa asteroid momentálne nachádza blízko obežnej dráhy Marsu, no o milión rokov zmení svoju dráhu a priblíži sa k našej planéte. „NASA berie asteroidy veľmi vážne. To, že tento asteroid mení svoju dráhu, je zaujímavá správa,“ uviedol Aakash Dwivedi, indický učiteľ a astronóm.

Dievčatá so svojimi spolužiakmi nemohli kvôli opatreniam v súvislosti s pandémiou svoj objav náležite osláviť, no zároveň priznávajú, že sa im splnil sen a chcú sa stať astronautkami.

Komentáre ( 0)