10. 08. 2020 14:46 | BRATISLAVA/TASR

Fanúšikov astronómie čaká nebeské divadlo: Aktivita Perzeidov dosiahne svoj vrchol

Niektoré Perzeidy sú naozaj silné a ich zdanlivá veľkosť sa dá prirovnať k jasnejším hviezdam.

Snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Kolonického sedla v Poloninách.
Snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Kolonického sedla v Poloninách. Foto: Facebook/Petr Horálek

Už v noci z utorka 11. augusta na stredu 12. augusta bude vrcholiť aktivita známeho a obľúbeného meteorického roja s názvom Perzeidy. "Okolo polnoci stúpa nad oblohu radiant, teda miesto, z ktorého meteory zdanlivo vyletujú. Zároveň však ich pozorovanie neruší mesiac, ktorý okolo polnoci ešte len vychádza na oblohu. Tento čas teda možno uviesť ako malé odporúčanie pre pozorovateľov v našich zemepisných šírkach," uviedol pre TASR astronóm Juraj Tóth, prodekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Pozorovanie meteorov je atrakciou pre fanúšikov astronómie, no má aj vedecký prínos. Meteory zaznamenávajú pozorovatelia na celom svete. Údaje z rôznych miest a tiež ich porovnávanie v jednotlivých rokoch umožňujú mapovať charakteristiku celého meteorického roja.

"Vizuálne pozorovania sa dajú umiestniť na medzinárodnej stránke imo.net (IMO - International Meteor Organization). Pozorovateľ tu môže jednoduchým spôsobom nahrať údaje spojené s pozorovaním meteorov, teda polohu, čas, množstvo a porovnať svoje dáta s inými pozorovateľmi. Takisto potom môže tieto dáta vyhodnotiť aj ktorýkoľvek vedecký pracovník," vysvetlil Juraj Tóth.

Vizuálne pozorovania sú však dôležité aj z iných dôvodov. "Pribudli síce prístroje, ktoré majú väčšiu citlivosť a viac toho zachytia, ale vizuálne pozorovanie prináša priamy kontakt s vesmírom," povedal pre TASR amatérsky astronóm Alexander Pravda. "Najmä mladí ľudia sa pri takomto pozorovaní zúčastňujú priamo na zbere dát a niektorých môže tento proces natoľko zaujať, že sa napokon rozhodnú pre štúdium astronómie. Mnohí vedeckí pracovníci začínali práve tak, že spoznali pozorovaciu astronómiu," doplnil Pravda.

Ako uviedol, niektoré Perzeidy sú naozaj silné a ich zdanlivá veľkosť sa dá prirovnať k jasnejším hviezdam respektíve planétam (cca - 1 mag). Pri troche šťastia môže pozorovateľ uvidieť aj mimoriadne jasné meteory, takzvané bolidy. Mnoho meteorov je však oveľa slabších, preto je dobré vybrať si na pozorovanie tmavé miesto s čo najmenším svetelným znečistením.

"Na Perzeidoch je vďačné, že lietajú pomerne pomaly a niekedy za sebou nechávajú pomerne dlhú stopu, takže si astronóm či laický pozorovateľ stihne ich prelet uvedomiť," povedal Pravda.

Perzeidy sú prachové častice pochádzajúce z kométy 109P/Swift-Tuttle. Kométa má obežnú dobu cca 133 rokov. Keď v roku 1992 naposledy prelietavala oblasťou perihélia boli aj Perzeidy mimoriadne aktívne. V rokoch 1991, 1992 a 1993 vletelo počas maxima do atmosféry aj viac než 300 meteorov za hodinu. Výnimočná bola aktivita Perzeíd aj v roku 2016 - približne 200 meteorov za hodinu. Závisí to od toho, cez akú hustú oblasť častíc Zem v danom roku prelietava.

Štandardne majú Perzeidy konštantnú výdatnosť, asi 100 až 120 meteorov za hodinu, bežný pozorovateľ ich vidí približne polovicu, teda asi 50 až 60, čo znamená cca jeden meteor za minútu. Výhodou Perzeíd je tiež fakt, že Zem cez ich oblasť vo vesmíre prelietava pomerne dlho, preto sa ich zvýšená aktivita dá pozorovať už od konca júla až do konca augusta.
Podľa predpovede počasia by mali byť medzi 11. a 13. augustom jasné noci, teda predpoveď počasia je pre pozorovanie meteorov priaznivá.

Snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Polonín

Každoročné vesmírne divadlo v podobe meteorického roja perzeíd pripomína americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) pondelňajšou "fotografiou dňa" pochádzajúcou z Kolonického sedla na východe Slovenska. Ako TASR informoval autor snímky Petr Horálek, fotografia Perzeidy z Perzea zachycuje meteorický roj v noci z 9. na 10. augusta 2018.

"Snímka z dôvodu náročnosti vznikala vyše 450 hodín čistého času a pre bežnú prácu som na nej robil postupne po večeroch takmer dva roky. Ide o veľmi náročnú, sofistikovanú prácu, v ktorej veľkú úlohu hrala aj matematika spracovania digitálnych dát a kalibračné práce," priblížil Horálek proces vzniku finálnej podoby fotografie s tým, že dokončenie projektu mu umožnila pandémia nového koronavírusu.

Tak ty dva roky práce na snímku Perseid se vyplatily. Dnes mi ten snímek publikovali jako Astronomický snímek dne NASA!...

Uverejnil používateľ Petr Horálek Pondelok 10. augusta 2020

Snímka zobrazuje meteorickú mozaiku zloženú zo siedmich samostatných fotografií a je multiexpozíciou vyobrazenou do celonočnej panorámy. Spolu je na nej podľa Horálka vidieť 407 meteorov z roja Perzeíd. "Na snímke sa dá vidieť, že meteory sú farebné, idú z jedného miesta na oblohe, a že niektoré meteory sú naozaj jasné," opísal Perzeidy ich autor.

Najväčšiu aktivitu meteorického roja Perzeíd očakávajú astronómovia tento rok v noci z utorka na stredu (11. a 12. augusta).

"Vždy je lepšie pozorovať po polnoci, hoci v tom čase bude na oblohe aj mesiac, takže podmienky nie sú až také ideálne," doplnil pre TASR Róbert Adam z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom s tým, že počas tejto noci bude možné pozorovať 60 až 80 meteorov. Následne sa má ich počet zmenšovať, predpokladané ukončenie javu očakávajú tento rok 24. augusta. Ako doplnil, v astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa pri príležitosti meteorického roja perzeíd v pondelok začal každoročný pozorovateľský astrokemp.

Komentáre ( 0)