18. 08. 2020 06:00 | KALIFORNIA/rd

VIDEO: Hasičov zaskočil ojedinelý úkaz. Do cesty sa im postavilo ohnivé tornádo

Tento jav môže trvať aj niekoľko desiatok minút, prúdenie víru dosahuje rýchlosť až do 160km za hodinu.

Ohnivé tornádo.
Ohnivé tornádo. Foto: reprofoto: YouTube/NBC News

Hasičom v americkej Kalifornii sa v sobotu počas hasenia mohutného požiaru naskytol ojedinelý úkaz. Pred ich očami sa objavilo ohnivé tornádo. Píše CNN.

Americký národný meteorologický úrad vydal varovanie pred búrkovým oblakom zvaným cumulonimbus flammagenitus.

Ten vzniká nad zdrojom veľkého tepla, akým môže byť sopečná erupcia, oblasť po výbuchu atómovej bomby alebo práve rozsiahly lesný požiar.

Požiare produkujú silný dym a tiež veľké množstvo tepla. Vďaka nemu sa vytvárajú intenzívne výstupné pohyby, ktorými sa stĺpec dymu môže dostať do veľkých výšok.

Keď dym stúpa do výšok s nižším atmosférickým tlakom, rozpína ​​sa a ochladzuje sa. Po dostatočnom ochladení v ňom začne vodná para kondenzovať na vodné kvapôčky a vytvorí sa mohutný kopovitý oblak zvaný pyrocumulus. Ak je oblak sprevádzaný búrkovými javmi, nazýva sa pyrocumulonimbus.

Pyrocumulonimby môžu pomáhať požiare hasiť, ale aj rozširovať. Intenzívnym nasávaním vzduchu do dymového stĺpca z okolia sa môže požiar ešte viac rozhorieť a rozšíriť.

Pri nasávaní vzduchu a jeho prúdení môžu byť prenášané žeravé uhlíky aj na vzdialenosť niekoľkých desiatok kilometrov a môžu vznikať nové ohniská.

Tento jav môže trvať aj niekoľko desiatok minút, prúdenie víru dosahuje rýchlosť až do 160km za hodinu.

Hasiči v Kalifornii, Oregone a Colorade bojujú s množstvom požiarov, ktoré už pohltili plochu s veľkosťou 40,5 tisíca hektárov.


Zdroj: YouTube/NBC News

Komentáre ( 0)