26. 08. 2020 06:00 | EDINBURGH/tvnoviny.sk, lm

Psovi diagnostikovali rakovinu nosa. Lekári mu nasadili liečbu určenú ľuďom

Ralph už podstúpil intenzívne ožarovanie na univerzite v Edinburghu.

Ralph je prvým psom v Británii, ktorý podstúpil liečbu určenú výlučne ľuďom
Ralph je prvým psom v Británii, ktorý podstúpil liečbu určenú výlučne ľuďom Foto: Profimedia.sk

Britskí veterinári diagnostikovali Ralphovi, päťročnému Gordonskému seterovi, agresívny nádor v nose. Nález, ktorý mu sťažoval dýchanie a bez liečby ho mohol zabiť, sa rozhodli liečiť štandardnou liečbou určenou pre ľudí, píše Daily Mail. Ralph je tak vôbec prvým psom v Británii, ktorý podstúpil liečbu určenú výlučne ľuďom.

Ralphovi diagnostikovali nádor po tom, čo začal krvácať z nosa bez zjavnej príčiny. Pes už podstúpil intenzívne ožarovanie na univerzite v Edinburghu. Špeciálny prístroj, ktorým Ralpha liečili, poskytuje röntgenovú terapiu priamo v mieste výskytu rakovinových buniek a nezasahuje pritom okolité zdravé tkanivo.

Ralph je prvým psom v Británii, ktorý podstúpil liečbu rakoviny určenú výlučne ľuďom
Ralph je prvým psom v Británii, ktorý podstúpil liečbu rakoviny určenú výlučne ľuďom Foto: Profimedia.sk
 

„Máme šťastie, že máme k dispozícii špičkovú technológiu, ktorou môžeme liečiť našich pacientov. Táto pokročilá technológia nám umožňuje ochrániť oveľa viac zdravého tkaniva a zároveň zvyšovať dávky žiarenia priamo v mieste výskytu nádoru. Naším primárnym cieľom je bojovať proti rakovine, ale zároveň zlepšovať alebo udržiavať dobrú kvalitu života,“ povedala Magdalena Parys, špecialistka na radiačnú onkológiu v Royal School of Veterinary Studies v Edinburghu.

Po liečbe sa Ralphov nádor značne zmenšil, krvácanie z nosa sa zastavilo a zdá sa, že momentálne si užíva psí život tak, ako predtým.

Komentáre ( 0)