02. 09. 2020 15:16 | BRATISLAVA/kc

Kométa Neowise na slovenskom nebi. Lovec búrok vytvoril dychberúce časozberné video

Použité fotografie vznikli na 11 rôznych miestach Slovenska.

Kométa Neowise.
Kométa Neowise. Foto: Jozef Dovičin

Slovenský „lovec búrok" Jozef Dovičin nám do redakcie poslal nádherné časozberné video, ktoré zachytáva kométu Neowise na slovenskom nebi. Video je zložené z približne 20 000 fotiek. Autor hovorí, že ich mohlo byť ešte oveľa viac, ale často bolo zamračené, takže nestihol obehnúť všetky lokality, ktoré mal v pláne.

Použité fotografie vznikli na 11 rôznych miestach: Veľká Javorina, Haluzice, Beckov, Čachtický hrad, Trenčín, Kopec Hradisko smerom na Bošácu Moravské Lieskové, Súľovské skaly, Bzince pod Javorinou smerom na Moravské Lieskové a Dolné Srnie, Zelená voda, Pobedim smerom na Javorinu a Čachtický hrad, Tematín.

Zábery vznikali od 6. júla do 2. augusta. Použil pri tom dve zrkadlovky a 5 rôznych objektívov. Dať dokopy samotné video trvalo 4 dni. Ďalším projektom Jozefa Dovičina bude hovorený film o Malofatranskom Kľaku, kde fotil a nakrúcal počas celého roka.

Pre plnohodnotný zážitok vám odporúčame pustiť si video aj so zvukom.

 

Zdroj: YouTube/Jozef Dovicin

Najjasnejšia kométa za 23 rokov

Kométa v našom susedstve nebude už tisíce rokov, pretože dokončenie jej cesty okolo Slnka trvá asi 6 800 rokov. Neowise patrí k najjasnejším kométam a najbližšie k našej planéte bola 23. júla. Na oblohe ju bolo možné vidieť aj začiatkom augusta, potom kométa postupne zmizla z dohľadu.

Kométu objavil 27. marca kozmický teleskop NEOWISE, ktorého súčasnou misiou je hľadanie blízkozemských telies ako asteroidy či kométy. Podľa NASA je to najjasnejšia kométa za 23 rokov od kométy Hale-Bopp v roku 1997.Jadro kométy má v priemere približne päť kilometrov. Vznikla krátko po tom, čo sa sformovala slnečná sústava.

Komentáre ( 0)