03. 09. 2020 14:13 | TEPLICE NAD BEČVOU/kc

Hranická priepasť mala svetový primát už predtým. Teraz zistili, že je ešte oveľa hlbšia

Potápači, ktorí sa do nej ponorili hovoria, že je to ako objavovanie vesmíru.

Potápač v Hranickej priepasti.
Potápač v Hranickej priepasti. Foto: reprofoto: YouTube/ ČT24 Lokálně

Českí vedci zistili, že jaskyňa Hranická priepasť je oveľa hlbšia, ako sme si doteraz mysleli. Na základe meraní potápačov sa ešte donedávna hovorilo o hĺbke 473,5 metra, čo stačilo na to aby sa o nej hovorilo ako o najhlbšej známej sladkovodnej jaskyni sveta. To už však neplatí.

Skupina geológov z Geofyzikálneho ústavu Akadémie vied prišla s novým výskumom, ktorý ukázal, že tento jaskynný systém má v skutočnosti hĺbku okolo jedného kilometra. Píše o tom portál ČT24.

Vedci na to prišli pomocou gravimetrov, elektrickej odporovej tomografie, seizmometrami a prístrojmi na emranie atmosférického tlaku. Zistili tiež, že pôvod priepasti môže byť iný, ako sa doteraz domnievali. Jaskyňa nemusela vzniknúť pôsobením vyvierania termálnych prameňov ale leptaním vôd presakujúcich z povrchu.


Zdroj: YouTube/ČT24 lokálně

Hranická priepasť sa nachádza na pravom brehu rieky Bečva v prírodnej rezervácii Hůrka u Hranic neďaleko Zbrašovských aragonitových jaskýň. Potápači, ktorí sa do nej ponorili hovoria, že je to ako objavovanie vesmíru. Rovnako ako astronauti sa dostali na miesta, ktoré predtým nikto nenavštívil.

Viditeľnosť vo vode je veľmi premenlivá. Niekedy je ledva vidieť na meter, inokedy až 50 metrov. Voda v jaskyni je minerálna, obsahuje oxid uhličitý. Ponor je veľmi riskantný. Svoje o tom vie aj špecialista na hĺbkové ponory Krzysztof Starnawski, ktorý sa tam potápal už v roku 2012.

Zatiaľ čo zostup spolu s meraním trval pol hodinu, cesta naspäť sa natiahla až na 8 hodín. Potápači museli niekoľko hodín stráviť v dekompresnom stane, v ktorom čakali, kým sa im zníži tlak.