06. 09. 2020 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Neviete, čo si môžete zasadiť na jeseň? Poradíme vám, ktorá zelenina je na to ideálna

Zasadiť ju však musíte v skleníku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Emily Ranquist/shutterstock.com

Úroda zo záhrady je v polovici septembra už väčšinou zozbieraná. V prípade, že máte v záhrade aj skleník, môžete si čerstvú zeleninu vypestovať aj na jeseň.

V skleníku si taktiež môžete predsadiť sadenice na nasledujúcu jar. Tie stihnú dobre zakoreniť a na začiatku jari sa potešíte z čerstvej zeleniny.

Zelenina vhodná aj na jeseň

V nasledujúcich dňoch si môžete zasadiť šaláty, reďkovku, kôpor, hlávkový šalát, špenát aj pažítku. Taktiež môžete siahnuť po exotických semenách listovej čínskej horčici komatsuna, mizuna či mibuna. Po troch týždňoch od výsevu môžete zbierať aj rukolu.

Prečítajte si aj: Máte veľa rajčín? Uvarte si na večeru tieto skvelé recepty

V prípade, ak bývate južnejšie a stačia vám aj v prípade ochladenia v skleníku iba sviečky, môžete si zasadiť poľníček. Ten potrebuje približne šesť týždňov.

Risknite to aj s mrkvičkami, mladú malú mrkvu si môžete vyzbierať už po dvoch mesiacoch.

Sadenice

Na jeseň si môžete predpestovať vlastné sadenice. Ideálne sa na to hodí hlávková kapusta, kaleráb, karfiol, vďaka čomu budete mať pred ostatnými pestovateľmi náskok a vlastnú zeleninu si budete zbierať už na jar.

Prečítajte si aj: Flexitariánstvo je "in" medzi celebritami. Vyskúšate ho aj vy?

Keď sa vám uvoľní miesto, priebežne môžete vysádzať aj listový petržlen, trebuľku pravú (využíva sa na dochucovanie polievok, šalátov a mäsa) a poľníček.

Vetranie v skleníku

V skleníku nemôžete zabúdať na vetranie a polievanie. Vetrať môžete do mínus 5 stupňov Celzia. V prípade, že váš skleník nemá vetranie, mali by ste chrániť zasadené veci textilnou fóliou, radí portál abecedazahrady.cz.

Komentáre ( 0)