15. 09. 2020 20:00 | GRÓNSKO/TV Markíza

Rozpadá sa najväčší arktický ľadovec v Grónsku. Ide o následok globálneho otepľovania

Podľa vedcov hrozí, že na riziká spojené s topením sa ľudstvo nestihne včas pripraviť.

Rozpadá sa najväčší arktický ľadovec v Grónsku.
Rozpadá sa najväčší arktický ľadovec v Grónsku. Foto: TV Markíza,

Rozpad obrovského ľadovca! Z Grónska sa odtrhol kus ľadu veľký ako polovica Brna. Podľa vedcov je to ďalší jasný dôkaz klimatických zmien.

Zaznamenali to satelitné zábery, ktoré sledovali experti so zatajeným dychom. Najväčší arktický ľadovec sa zrejme postupne rozpadá.

"Prišli sme sem zmerať úbytok ľadu, ktorý sa aj tento rok blíži k rekordným číslam. Vyzerá to tak, že grónske ľadovce opäť viac ľadu stratia ako stihnú akumulovať," tvrdí polárna poradkyňa Laura Meller.

Tohtoročné a vlaňajšie leto boli v Arktíde mimoriadne teplé. Navyše, teploty tam stúpajú ešte rýchlejším tempom ako vo zvyšku sveta. Topenie ľadovcov je veľkou hrozbou, keďže spôsobuje zvyšovanie hladiny svetového oceánu, čo ohrozuje prímorské oblasti.

Najväčší grónsky ľadovec každoročne stratí zo svojej rozlohy asi 50 kilometrov štvorcových. Aktuálna rýchlosť topenia by bola ešte pred pár rokmi posudzovaná ako extrémna. Dnes je to štandard.

Podľa nedávnej štúdie sa ľadovce topia rýchlejšie ako sa predpokladalo. Za posledných 28 rokov meraní sa hladina oceánov zdvihla o 1,8 cm. Podľa vedcov hrozí, že na riziká s tým spojené sa ľudstvo nestihne včas pripraviť.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

 

Komentáre ( 0)