16. 09. 2020 06:00 | VESMÍR/TV Markíza

Prelomový vesmírny objav: Vedci objavili možné stopy života na Venuši

V oblakoch našej susednej planéty sú vzácne molekuly, ktoré na Zemi produkujú živé organizmy.

Vedci objavili možné stopy života na Venuši.
Vedci objavili možné stopy života na Venuši. Foto: TV Markíza,

Vedci desaťročia špekulujú o tom, že oblaky okolo Venuše poskytujú domov mikroorganizmom. Nové pozorovania odhalili na nehostinnej planéte molekuly fosfánu. Tento plyn môže odkazovať na prítomnosť mimozemského atmosférického života.

Zrejme mimozemskú formu života ako prvý zachytil teleskop na Havaji. Prelomový objav následne potvrdil aj rádioteleskop so 45timi anténami v Atacame.

„Nie je to prvýkrát čo sme v mimozemskej sústave objavili fosfán. Vyskytuje sa v atmosfére obrovských plynových planétach, ale neprodukujú ho živé organizmy. Otázkou je, ako vzniká na Venuši," potvrdil to aj vedúci pozorovania Itziar De Gregorio.

Vedci spustili výpočty, či plyn dokážu vyrobiť neživé zdroje. Zvážili mnohé vplyvy vrátane slnečného žiarenia, prúdenia vzduchu, či vulkanickej činnosti, no žiadny z procesov nedokáže vyprodukovať fosfán v takom množstve, ako ho na Venuši objavili. Zrejme tak naozaj ide o živé entity.

Na Zemi fosfán vytvárajú rôzne druhy baktérií, čo pritakáva teórii, že na nehostinnej planéte existuje život. Vedci ho však zatiaľ nedokážu racionálne zdôvodniť.

Viac sa o výnimočnom objave dozviete v reportáži.

 

Komentáre ( 0)