24. 09. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rd

Najchladnejšie miesto na severnej pologuli nie je v Rusku, zistili to po 30 rokoch

Väčšina pozorovaní extrémneho počasia pochádza až z posledných rokov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila, že teplota -69,6 stupňa Celzia, zaznamenaná 22. decembra 1991 na automatickej meteorologickej stanici v Grónsku je tou vôbec najnižšou, akú kedy namerali na severnej pologuli.

Tento nový teplotný rekord objavili teda takmer po 30 rokoch „klimatickými detektívmi" z archívu extrémnych poveternostných a klimatických javov WMO.

Doterajší rekordný údaj bol -67,8 °C, zaznamenali ho v ruských lokalitách Verchojansk (vo februári 1892) a Ojmjakon v januári 1933.

Svetový rekord v najnižšej teplote sa datuje na 21. júl 1983, keď na vysokohorskej meteorologickej stanici Vostok na Antarktíde namerali až -89,2 stupňa Celzia.

Meteorologická stanica Verchojansk, ktorá skôr držala rekord v najnižšej teplote na severnej pologuli, sa dostala na titulné stránky novin aj tento rok, keď 20. júna zaznamenala rekordnú teplotu 38 stupňov Celzia. Tá bola prejavom dlhodobej vlny horúčav, ktoré tento rok zasiahli Sibír.

WMO momentálne overuje, či nejde o nový rekord pre najvyššiu teplotu severne od polárneho kruhu. V rámci tohto výskumu taktiež budú skúmať staršie epizódy zvýšených teplôt severne od polárneho kruhu.

Väčšina pozorovaní extrémneho počasia pochádza až z posledných rokov, historici klímy však niekedy odhaľujú údaje o počasí, ktoré zostávali po dlhý čas bez povšimnutia.

To bol tiež prípad nedávno dokončeného vyhodnotenia takmer 30 rokov starého meteorologického záznamu získaného z automatizovanej meteorologickej stanice inštalovanej na odľahlom mieste v Grónsku, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 3105 metrov.

Komentáre ( 0)