24. 09. 2020 16:31 | SVET/tvnoviny.sk, lm

Okolo Zeme dnes preletí asteroid. Vedci o ňom ešte donedávna netušili

Trajektória telesa sa našťastie nepretína s trajektóriou našej planéty, no ak by sa tak stalo, zrejme by sa v našej atmosfére rozpadol a vytvoril by tak jasný meteor.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Alexyz3d

Má veľkosť autobusu a objavili ho len 18. septembra. Asteroid s názvom 2020 SW však preletí okolo Zeme už dnes. Jeho dráhu vedci vyrátali v oblasti južného Tichého oceána, v blízkosti Austrálie a Nového Zélandu, píše CNN.

Asteroid preletí okolo našej planéty tak blízko, že podľa EarthSky gravitácia Zeme zmení rýchlosti a dráhu. „Existuje veľké množstvo maličkých asteroidov ako je tento a niekoľko z nich sa k našej planéte priblíži podobne blízko aj niekoľkokrát ročne,“ uviedol Paul Chodas, riaditeľ Centra pre štúdie objektov v blízkosti Zeme v južnej Kalifornii.

Trajektória telesa sa našťastie nepretína s trajektóriou našej planéty, no ak by sa tak stalo, zrejme by sa v našej atmosfére rozpadol a vytvoril by tak jasný meteor, ktorý sa na oblohe javí ako ohnivá guľa.

Zdroj: Twitter/NASA Asteroid Watch

Ešte bližšie však okolo našej Zeme preletel asteroid z názvom 2020 QG. Udialo sa tak 16. augusta nad Indickým oceánom vo vzdialenosti približne 2890 kilometrov. Bol taký maličký, že si ho odborníci všimli až potom, čo okolo nás preletel, no do histórie sa zapísal ako asteroid s najtesnejším preletom.

Prelet podstatne väčšieho asteroidu v blízkosti Zeme však očakáva NASA 13. apríla 2019. Ide o teleso s názvom 99942 Apophis, ktorého veľkosť odhadujú odborníci na viac ako 335 metrov. K našej planéte by sa mal priblížiť na vzdialenosť niečo cez 30 000 kilometrov pod obežnou dráhou meteorologických satelitov.

Bude dostatočne blízko a dostatočne veľký na to, aby bol vidieť aj voľným okom. Vedci sú však presvedčení, že našu planétu jeho prelet nijako neohrozí.

Obrovské asteroidy v takejto blízkosti Zeme prelietajú len zriedka, preto prelet Apophisu vnímajú vedci ako príležitosť na ďalšie štúdium vesmírnych telies.

Komentáre ( 0)