25. 09. 2020 06:00 | WASHINGTON/rd

Vedci opísali, kam sa môžu rozšíriť obávané sršne mandarínske. Hrozí nám nebezpečenstvo?

Oproti sršňom európskym sú väčšie a agresívnejšie.

Sršeň mandarínsky.
Sršeň mandarínsky. Foto: Shutterstock.com

Biológovia z Washingtonskej štátnej univerzity prišli s predpoveďou, ako a kam sa po svete bude šíriť sršeň mandarínsky.

Ich model ukazuje, že mu vyhovuje veľký rozsah prostredia, čo znamená, že má potenciál sa rozšíriť do veľkej časti Európy.

Podľa štúdie v odbornom žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences to vypadá, že akonáhle sa tomuto hmyzu podarí uchytiť v nejakej časti sveta, nemá problém z nej expandovať ďalej.

Sršeň mandarínsky pochádza z lesnatých častí Ázie. Kráľovné môžu dosahovať dĺžky až okolo 5,5 centimetra a mať rozpätie krídel aj viac než 7,6 centimetra.

Oproti sršňom európskym sú väčšie a agresívnejšie. Ohrozujú totiž včely, ktorí sa proti ním nevedia brániť.

Stáva sa to najmä na konci leta a na jeseň, keď skupiny týchto sršňov ničia celé včelie kolónie. Získajú tak dosť zdrojov, aby ich roj mohol stvoriť nové kráľovné.

Podľa ekológov sú tieto tvory najlepšie prispôsobené miestam s teplými letami, nepríliš chladnými zimami a dostatkom zrážok.

Smrtiace sú pre ne extrémne horúčavy, takže najvhodnejšie sú pre ne oblasti s maximálnou teplotou do 38,9 stupňa Celzia.

Na základe týchto faktorov existujú vhodné miesta pre život týchto veľkých sršňov pozdĺž väčšiny amerického pobrežia, vo väčšine Európy, v severnej časti Južnej Ameriky, strednej Afrike, východnej Austrálii i na väčšine Nového Zélandu.

Komentáre ( 0)