11. 10. 2020 07:00 | MEMPHIS/tvnoviny.sk, lm

Malý génius: Dvanásťročný chlapec v detskej izbe postavil reaktor na jadrovú fúziu

Jackson sa pritom o jadrovú syntézu začal zaujímal len pár mesiacov predtým, než ju sám vyskúšal.

Ako dvanásťročný vo svojej detskej izbe postavil reaktor na jadrovú fúziu
Ako dvanásťročný vo svojej detskej izbe postavil reaktor na jadrovú fúziu Foto: YouTube / Guinness World Records

Mal len 12 rokov, keď o ňom začal rozprávať celý svet. V Jacksonovi Oswaltovi z Memphisu v americkom štáte Tennessee rastie jadrovým fyzikom veľká konkurencia. Vo svojej detskej izbe totiž skonštruoval reaktor na jadrovú fúziu.

Spojenie dvoch atómov deutéria aj vyskúšal v domácich podmienkach a to len deň pred svojimi trinástimi narodeninami. Vďaka tomu sa Jackson dostal do Guinessovej knihy rekordov ako najmladší človek na svete, ktorý dosiahol jadrovú fúziu, píše portál Guinness World Records.

Jeho pôsobivý úspech potvrdil aj výskumník Richard Hull, ktorý vedie zoznam amatérskych vedcov, ktorí dosiahli fúziu v domácich podmienkach.

Ako dvanásťročný vo svojej detskej izbe postavil reaktor na jadrovú fúziu
Ako dvanásťročný vo svojej detskej izbe postavil reaktor na jadrovú fúziu Foto: YouTube / Guinness World Records
 

Jackson sa pritom o jadrovú syntézu začal zaujímal len pár mesiacov predtým, než ju sám vyskúšal. K podobnému pokusu ho inšpiroval mladý jadrový fyzik Taylor Wilson, ktorý tiež dosiahol jadrovú fúziu v mladom veku. Jackson bol však prvý, ktorý svoj domáci reaktor sám nadizajnoval aj skonštruoval.

Mladého nadšenca po prvotných pochybnostiach povzbudzovali aj rodičia, ktorí mu dokonca doma skonštruovali laboratórium, v ktorom skúša nové objavy. V štúdiu fyzikálnych javov ho nezastavila ani pandémia. Jackson hľadá učebné materiály prostredníctvom internetu, aby aj naďalej mohol rozvíjať svoje záujmy.

Dnes už pätnásťročný Jackson je hrdý na svoj úspech a zaradenie do Guinessovej knihy rekordov je preňho zaslúženou odmenou.

Zdroj: YouTube/Guinness World Records

Komentáre ( 0)