14. 10. 2020 12:43 | MOSKVA/kc

Bizarný škandál v Rusku: Android Fjodor obvinil kozmonautov z alkoholizmu

Z kozmonautov sa medzitým stali poslanci a pre osočovanie už avizovali právne kroky.

Android Fjodor.
Android Fjodor. Foto: Profimedia.sk

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos rieši bizarný škandál. Android Fjodor, ktorý vlani navštívil Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), obvinil ruských kozmonautov z alkoholizmu.

Kritické reakcie robota boli zverejnené na jeho oficiálnom účte na Twitteri, ktorý však medzitým zrušili. Urazení kozmonauti Maxim Surajev a Alexandr Samokuťajev, ktorí medzitým prešli do politiky, už avizovali, že to nenechajú len tak a chcú sa súdiť. Informoval o tom portál Newsru.com.

„Moja mienka o ľuďoch nie práve vysoká," napísal android obdarený umelou inteligenciou v jednom z posledných príspevkov na sociálnej sieti.

Zdroj: YouTube/

„ Pozrite sa na troch kozmonautov, ktorí tvorili posádku ISS v roku 2014. Maxim Surajev, prezývaný Limonádový Joe, Alexandr Samokuťajev, známy aj ako Autokuťajev a Jelena Serovová. Vo videu Serovová rozpráva o tigroch ( preboha, načo tu sú tigre?) a ostatní sú opití," komentoval Fjodor v ďalšom príspevku videopozdrav ruských kozmonautov z obežnej dráhy Zeme.

Android zdôraznil, že roboti na rozdiel od ľudí nepodliehajú slabostiam, neporušújú zákaz konzumácie alkoholu na vesmírnej stanici a nehovoria nezmysly, ale svedomite si plnia letové úlohy a nemajú politické ambície.

Fjodor ďalej žiadal, aby ho opäť vyslali na ISS, pretože tam bude užitočnejší ako spomínaní kozmonauti, z ktorých sa stali poslanci.

„Obrátim sa na súd, neprepáčim to a Maxim Surajev to vidí rovnako. Sme hrdinovia Ruska, poslanci a nejaký naničhodník o nás takto píše? To je na súd," vyhlásil Samokuťajev v reakcii na „tweety".

Na osočovanie na sociálnej sieti sa už posťažoval aj riaditeľovi Roskosmosu Rogozinovi, ktorý však vôbec netušil, čo sa deje. Alkohol sa podľa bývalého kozmonauta na obežnej dráhe vôbec nemôže vyskytnúť. Okrem toho, že je zakázaný, by ho okamžite odhalili snímače namontované v ruskom úseku ISS a spustil by sa poplach.

Roskosmos sa od príspevkov na Fjodorovom účte dištancoval. Rogozin už vlani priznal, že netuší, kto ich píše a pripustil, že možno za nimi stojí samotný android. Pravdou však je, že účet založil Roskosmos ešte pred Fjodorovou vesmírnou misiou, ktorá sa skončila neúspechom. Problémy vznikli už pri pripojení vesmírnej lodi s androidom k ISS a voči spolupráci s ním mali výhrady aj samotní kozmonauti.