14. 10. 2020 11:45 | BRISBANE/TASR

Za 25 rokov odumrela už polovica Veľkej koralovej bariéry

Podľa vedcov to bude pokračovať, ak sa nedodrží globálna teplota pod úrovňou stanovenou v parížskej klimatickej dohode.

Na archívnej snímke  jeden z poškodených koralov z Veľkej koralovej bariéry.
Na archívnej snímke jeden z poškodených koralov z Veľkej koralovej bariéry. Foto: TASR/AP

Za ostatných 25 rokov odumrela zhruba polovica koralov v systéme Veľkej koralovej bariéry, ktorá sa nachádza pri pobreží severovýchodnej Austrálie. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v stredu v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society, informuje AFP.

Obrovský úbytok koralov od polovice 90. rokov - miestami až o 80 alebo 90 percent - je podľa vedcov následkom klimatických zmien, ktoré nenávratne poškodzujú podmorský ekosystém v tejto najväčšej sústave koralových útesov a ostrovčekov na Zemi.

Nezvratný úbytok koralov v dôsledku otepľovania morskej vody najviac postihuje veľké druhy, ktoré hlavne v najsevernejšej časti bariéry už skoro úplne vyhynuli.

"Tieto trojrozmerné koraly vytvárajú zákutia, na ktorých sú závislé ryby a iné tvory, takže ich strata ovplyvňuje aj širší ekosystém," uviedol pre agentúru AFP spoluautor štúdie a profesor z austrálskej Univerzity Jamesa Cooka Terry Hughes.

Veľká koralová bariéra.
Veľká koralová bariéra. Foto: shutterstock.com/Martin Maun
 

Približne 2 300 kilometrov dlhá koralová bariéra má okrem nevyčísliteľnej prírodnej hodnoty aj nezanedbateľný vplyv na austrálsku ekonomiku. Krajine prinášala pred vypuknutím pandémie koronavírusu štyri miliardy dolárov ročne a zabezpečovala zhruba 64-tisíc pracovných miest, a to najmä vo sfére cestovného ruchu.

Následkom vysokých teplôt vody dochádza k postupnému podvýživeniu systému a tzv. blednutiu koralov. Začiatkom tohto roka vedci zaznamenali v bariére doposiaľ najrozsiahlejšie blednutie koralových spoločenstiev. Táto udalosť však ešte nebola v plnej miere preskúmaná, a tak nie je zahrnutá v tejto najnovšej štúdii.

Vedci očakávajú, že rozsiahle odumieranie koralov bude pokračovať, pokiaľ sa globálnu teplotu nepodarí udržať pod úrovňou stanovenou v parížskej klimatickej dohode.

Podľa parížskej dohody by nárast globálnej teploty do konca tohto storočia nemal prekročiť 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie. Ciele v tomto smere sa však stále nedarí napĺňať.

Veľká koralová bariéra je od roku 1981 zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO a je považovaná za jednu z najvýznamnejších prírodných lokalít sveta.


Zdroj: youtube/Travel + Leisure

Komentáre ( 0)