22. 10. 2020 12:46 | HOLANDSKO/tvnoviny.sk, lm

Doteraz sa o ňom nevedelo. Holandskí vedci tvrdia, že objavili v ľudskom tele nový orgán

Objavili ho údajne náhodou počas skenovania zameraného na hľadanie nádorových výrastkov.

Doteraz sa o ňom nevedelo. Dánski vedci údajne objavili v ľudskom tele nový orgán
Doteraz sa o ňom nevedelo. Dánski vedci údajne objavili v ľudskom tele nový orgán Foto: Zdroj: YouTube/Antoni Van Leeuwenhoek

Je ťažké predstaviť si, že ešte aj dnes existuje časť ľudského tela, ktorá po stáročia lekárskeho výskumu zostala bez povšimnutia odborníkov. Presne v to však verí skupina vedcov z Holandska, ktorí tvrdia, že objavili v lebke pár doposiaľ prehliadaných žliaz, píše CNN.

Pre nový orgán navrhujú pomenovanie „tubulárne žľazy“. Nachádzajú sa v lebke, v mieste, kde sa stretáva nosná dutina a hrdlo. Objavili ich údajne náhodou počas skenovania zameraného na hľadanie nádorových výrastkov.

Vedci potom preskúmali snímky hlavy a krku ďalších 100 osôb a na výskum použili aj dve telá už zosnulých pacientov. U všetkých našli „nový“ pár žliaz. Tie však podľa nich nie je možné vidieť konvenčnými metódami medicínskeho zobrazovania ako sú ultrazvuk, CT snímky alebo magnetická rezonancia. Žľazy objavili až pri použití nového typu vyšetrenia s názvom PSMA PET/CT, ktoré sa používa na detekciu šírenia rakoviny prostaty.

„Ľudia majú tri sady veľkých slinných žliaz, ale tie sa nenachádzajú tam, kde sme objavili nové žľazy. Predstavte si teda naše prekvapenie, keď sme ich našli,“ uviedol spoluautor štúdie Wouter Vogel, radiačný onkológ z Holandského onkologického ústavu.

„Tento objav podporuje identifikáciu tubulárnych žliaz ako novej anatomickej a funkčnej entity,“ uvádza sa v štúdii, ktorá bola zverejnená v časopise Radiotherapy and Oncology.

Zdroj: YouTube/Antoni Van Leeuwenhoek

Lekári, ktorí neboli súčasťou objavu, sa zhodujú na tom, že mnohé veľké vedecké objavy boli výsledkom náhody, zároveň však rozbehli diskusiu, či ide skutočne o celkom nový doposiaľ prehliadaný orgán, alebo či sa dá považovať za súčasť systému slinných žliaz.

Vedci teraz plánujú svoj objav potvrdiť vyšetreniami ďalšieho počtu pacientov. „Je dôležité výskum niekoľkokrát zopakovať, aby sme svoj nový objav nevyvrátiteľne potvrdili,“ uviedol spoluautor štúdie Matthijs H. Valstar, chirug z Holandského onkologického ústavu.

Jeho kolega Wouter Vogel dodáva, že objavenie nového orgánu dokáže pomôcť lekárom lepšie nastaviť liečbu onkologických pacientov a zmierniť tak vedľajšie účinky ožarovania.

Komentáre ( 0)