23. 10. 2020 06:00 | USA/tvnoviny.sk, lm

Vedci rozlúštili tajomstvo opancierovaného chrobáka. Aj keď ho prejde auto, nič sa mu nestane

Odolnosť voči tlaku zistili pomoc oceľových dosiek.

Tohto „superchrobáka“ neusmrtíte rukou, ani autom
Tohto „superchrobáka“ neusmrtíte rukou, ani autom Foto: YouTube/GeoBeats Science

Nerozpučíte ho rukou a ani keď po ňom prejdete autom. Vedci vyvíjajúci nové materiály študujú chrobáka, ktorého telesná schránka je natoľko pevná a silná, že je takmer nezničiteľný, informuje CNN.

Chrobák s latinským názvom Phloeodes diabolicus, čo v preklade znamená diabolský chrobák, je predmetom výskumu vedcov z Purdueovej univerzity v americkej Indiane a Kalifornskej univerzity v Irvine.

„Iného chrobáka by ste rozpučili aj prstom. Tento chrobák je však taký tvrdý, že sila celej vašej ruky nestačí na to, aby ste ho zabili. Je ako kus skaly,“ hovorí Pablo D. Zavattieri, profesor stavebného inžinierstva na Purdueovej univerzite a autor štúdie. „Nerozpučíte ho ani keď ho prejdete autom,“ dodáva.

Výsledky svojho výskumu vedci uverejnili v prestížnom vedeckom časopise Nature.

Pomocou pokrokovej mikroskopie, spektroskopie a mechanických testov sa im podarilo identifikovať stavbu exoskeletu vzácneho tvora. Zistili, že superodolnosť chrobáka spočíva v jeho pancierových krídlach, ktoré už však nevyužíva na lietanie, keďže ide o nelietavý druh. Namiesto toho pevný krídlový pancier používa na obranu, keďže pri prípadnom údere sa sila rovnomerne rozloží po celej ploche a tým je chrobák chránený.

Tím vedcov pomocou oceľových dosiek zistil, že tento druh dokáže odolať tlaku vyvolaného silou 150 newtonov, čo je asi 39 000 násobok jeho telesnej hmotnosti. Vyrátali pritom, že pancier chrobáka ochráni, aj keby cez neho prešlo na prašnom povrchu auto, ktorého pneumatika vyvinie tlakovú silu okolo 100 newtonov.

Zavattieri dúfa, že nový objav budú môcť vedci využiť v leteckom a kozmickom priemysle pri výrobe pevnejších a odolnejších materiálov a spôsobe ako ich spájať bez toho, aby sa opotrebovávali a korodovali.

Zdroj: YouTube/GeoBeats Science

Komentáre ( 0)