Live
Sledujte NAŽIVO: Strana Hlas-SD vyzbierala vyše 285-tisíc podpisov za referendum
Sledujte tu
29. 10. 2020 15:52 | HAVAJ/tvnoviny.sk, lm

Vedci identifikovali asteroid, ktorý mieri k našej planéte. Stret so Zemou by znamenal katastrofu

Odborníci z havajskej univerzity varujú, že asteroid nielenže zmenil svoj smer, ale aj zrýchľuje.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Stephane Masclaux

Ešte donedávna pre našu planétu nepredstavoval takmer žiadne riziko, no dnes už vedci tvrdia opak. Astronómovia identifikovali asteroid, ktorý len nedávno zmenil svoju trajektóriu a mieri k Zemi. Ak znovu nezmení svoj smer, k stretu by mohlo podľa vedcov dôjsť o 48 rokov, píše Daily Mail.

Pre svoju nevyspytateľnosť dostal pomenovanie Apofis, čo je v gréckej mytológii meno boha chaosu. Asteroid obsahuje nikel a železo a podľa satelitných snímok má tvar arašidového orieška.

Odborníci z havajskej univerzity varujú, že asteroid nielenže zmenil svoj smer, ale aj zrýchľuje. Zmenu v jeho rýchlosti si všimli len začiatkom tohto roka a je výsledkom tzv. Jarkovského efektu. Ten nastáva v dôsledku omeškaného vyžarovania tepelného žiarenia z povrchu telesa na jeho nočnej strane po tom, čo bol na dennej strane jeho povrch zahriaty Slnkom.

Astronómovia uviedli, že predtým, ako k tomuto javu došlo, bol stret asteroidu so Zemou v roku 2068 prakticky nemožný.

Apofis je široký viac ako 304 metrov a náraz so Zemou by sa rovnal 880 miliónom ton vybuchnutého trinitrotoluénu. Masívny asteroid objavili astronómovia v Národnom observatóriu Kitt Peak v Arizone ešte 19. júna 2004. Stret s našou planétou vypočítali na 12. apríla 2068.

Zároveň však upozorňujú, že je nutné vykonať ďalšie merania, aby úplne potvrdili, či existuje reálna šanca, že teleso dopadne na našu planétu. Pri jeho objavení totiž vypočítali, že existuje 2,7 percentná šanca, že dopadne na Zem už v roku 2029. Podľa iných odborníkov však asteroid obehne Zem v bezpečnej vzdialenosti 31 855 kilometrov.

Komentáre ( 0)