30. 10. 2020 06:00 | USA/tvnoviny.sk, lm

Dievča, ktoré natočilo zatýkanie a smrť Georgea Floyda, ocenia za to, že zmenilo históriu

Predstavitelia neziskovej organizácie PEN America v utorok oznámili, že si Darnellu a jej odvahu uctia udelením výročného ocenenie Benenson Courage.

Dievča, ktoré natočilo zatýkanie Georga Floyda, ocenia za to, že zmenilo históriu
Dievča, ktoré natočilo zatýkanie Georga Floyda, ocenia za to, že zmenilo históriu Foto: YouTube / CBS This Morning

V máji tohto roka natočila v americkom meste Minneapolis zatknutie, pri ktorom prišiel o život štyridsaťšesťročný Afroameričan George Floyd. Vďaka jej záberom následne polícia obvinila policajta Dereka Chauvina z neúmyselnej vraždy druhého stupňa a zabitia druhého stupňa. Popredná americká charitatívna organizácia pre ľudské práva chce oceniť sedemnásťročnú tínedžerku Darnellu Frazier za odvahu, ktorá viedla k zmene dejín, informuje Mirror.

Zábery, na ktorých vidieť ako policajt Derek Chauvin viac ako osem minút kolenom kľačí na krku Georga Floyda, vyvolali mohutné násilné protesty v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii ako reakciu na policajné násilie páchané na Afroameričanoch.

Zatýkanie, pri ktorom Geroge Floyd prišiel o život
Zatýkanie, pri ktorom Geroge Floyd prišiel o život Foto: Profimedia.sk
 

Chauvin bol následne obvinený z vraždy a ďalší traja policajti Thomas Lane, J. Alexander Kueng a Tou Thao, ktorí boli s Chauvinom pri zatýkaní, boli obvinení z napomáhania pri vražde.

Predstavitelia neziskovej organizácie PEN America v utorok oznámili, že si Darnellu a jej odvahu uctia udelením výročného ocenenie Benenson Courage.

„Darnella, ktorá nemala v rukách nič viac ako obyčajný mobilný telefón a drzosť, zmenila smerovanie dejín v tejto krajine a vyvolala odvážne hnutie požadujúce ukončenie systémového protičernošského rasizmu a policajného násilia. Bez jej ochoty riskovať svoju vlastnú bezpečnosť by sme sa možno nikdy nedozvedeli pravdu o vražde Georga Floyda. Sme hrdí na to, že môžeme oceniť jej výnimočnú odvahu,“ uviedla generálna riaditeľka organizácie Suzanne Nossel.

Hovorkyňa Darnellinej rodiny Kelley Bass Jackson uviedla, že tínedžerka prijme toto ocenenie s pokorou a veľkou vďačnosťou. Cenu si prevezme počas virtuálnej gala slávnosti 8. decembra.

Darnellino konanie sa však stretlo aj s vlnou nevôle, keď ju po zverejnení videa niektorí ľudia začali kritizovať, prečo počas incidentu neurobila viac pre záchranu Floydovho života a nezasiahla do samotného zatýkania. Jej rodina uviedla, že tínedžerku kritika zasiahla natoľko, že musela navštevovať terapeuta.

Zdroj: YouTube/CBS This Morning