06. 11. 2020 06:00 | JUŽNÝ ATLANTIK/tvnoviny.sk, lm

Obrovský ľadovec mieri na ostrovy v južnom Atlantiku. Môže spôsobiť ekologickú katastrofu

Vedci vyrátali, že pri súčasnej rýchlosti, akou sa ľadovec pohybuje, by sa k britským zámorským ostrovom mohol dostať už o tri či štyri týždne.

Ľadovec A68a mieri na ostrovy v južnom Atlantiku.
Ľadovec A68a mieri na ostrovy v južnom Atlantiku. Foto: Profimedia.sk

Jeden z najväčších ľadovcov na svete mieri na ostrovy v južnom Atlantiku, čo podľa vedcov môže znamenať koniec bohatého ekosystému voľne žijúcich zvierat vrátane tučniakov, tuleňov a malých kôrovcov, informuje CNN.

Ľadovec s označneím A68a sa odlomil od antarktického ľadového šelfu Larsen C ešte v júli 2017. S rozlohou 4700 kilometrov štvorcových patrí k najväčším ľadovcom na svete a aktuálne sa nachádza len niekoľko stoviek kilometrov od britského zámorského územia Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy. Vedci však varujú, že ak dôjde k stretu, mohlo by to znamenať pre ostrovy nezvrátiteľnú katastrofu.

Zvieratá neohrozuje prípadný náraz ľadovca, v skutočnosti im ľadová masa sťaží cestu za potravou.

Podľa profesora Gerainta Tarlinga, hlavného oceánografa výskumného projektu British Antarctic Survey, môže ľadovec blokovať tuleňom a tučniakom prístup k ich kŕmnym plochám v ročnom období, ktoré je rozhodujúce pre rast ich kolónií. „Ak budú musieť podniknúť obrovské obchádzky okolo ľadovca, pravdepodobne sa im nepodarí vrátiť späť dostatočne rýchlo na to, aby stihli nakŕmiť svoje mláďatá,“ vysvetlil najväčšiu hrozbu. Takýto scenár sa môže opakovať aj niekoľko sezón, pokiaľ ľadovec zostane zaseknutý.

Kolónia tučniakov na ostrove Južná Georgia.
Kolónia tučniakov na ostrove Južná Georgia. Foto: Shutterstock / Yongyut Kumsri
 

Na ostrovoch sa nachádza asi 5 miliónov tuleňov štyroch rôznych druhov. Okolité vody podľa miestnej vlády slúžia ako dôležité stanovište pre migrujúce veľryby a rôzne populácie rýb. Keď sa ľadovec priblíži k pobrežiu, spôsobí úhyn obrovských populácii morských rastlín a živočíchov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii globálnej klímy. Dôvodom je, že podmorský život funguje ako zachytávač uhlíka. Ak dôjde k jeho narušeniu, uhlík sa uvoľní do vody a nakoniec do atmosféry.

Vedci vyrátali, že pri súčasnej rýchlosti, akou sa ľadovec pohybuje, by sa k britským zámorským ostrovom mohol dostať o tri až štyri týždne.

Ľadovec A68a mieri na ostrovy v južnom Atlantiku.
Ľadovec A68a mieri na ostrovy v južnom Atlantiku. Foto: Profimedia.sk
 

Komentáre ( 0)