11. 11. 2020 06:00 | USA/jh

VIDEO: Prelomovú novinku v cestovaní vyskúšali prví ľudia

Cestovanie „potrubím" bol pre nich veľký zážitok.

Testovanie zariadenia Virgin Hyperloop
Testovanie zariadenia Virgin Hyperloop Foto: Profimedia

Opäť sme bližšie k rýchlejšej doprave budúcnosti. Spoločnosť Virgin Hyperloop, ktorú vlastní podnikateľ Richard Branson, vyvíja revolučný spôsob cestovania pomocou hyperloopu- technológia vysokorýchlostnej dopravy potrubím v špeciálnej kabíne s ľuďmi. Prvý test s reálnymi pasažiermi zožal úspech.

Systém je založený na pohybe pretlakových kapsúl podtlakovými rúrkovými tunelmi, uviedla agentúra Reuters. Prvú takúto jazdu si vyskúšali hlavný technológ Josh Giegel a riaditeľka sekcie pre spokojnosť zákazníkov Sara Luchianová.

Testovacia dráha v Nevade v USA meria 500 metrov. Prví dobrovoľníci v nej cestovali rýchlosťou 172 km/h.

 

Technológia vysokorýchlostnej prepravy osôb nazývaná Hyperloop sa stala populárnou vďaka miliardárovi Elonovi Muskovi, ktorý ju začal propagovať v roku 2013 a presvedčil niekoľko firiem, aby sa pripojili k rozvoju tohto systému.

Virgin Hyperloop očakáva, že by sa v budúcnosti mohli jeho kapsule s cestujúcimi a nákladom pohybovať rýchlosťou najmenej 966 kilometrov za hodinu.

​Cesta medzi New Yorkom a Washingtonom by tak trvala iba 30 minút, a bola by tak dvakrát rýchlejšia ako komerčným lietadlom a štyrikrát rýchlejšia ako vysokorýchlostným vlakom.

Virgin Hyperloop by rada získala bezpečnostnú certifikáciu do roku 2025, komerčnú prevádzku plánuje začať do roku 2030, uviedol Daily Mail.


Komentáre ( 0)