24. 11. 2020 11:06 | NAZARET/kc

Britský vedec verí, že toto je dom, v ktorom žil Ježiš s Máriou a Jozefom

Archeológovia zistili, že dvojpodlažný príbytok musel postaviť skúsený stavbár a kamenár. Tento popis spĺňa aj Jozef.

Vchod do obydlia, v ktorom mal Ježiš Kristus prežiť detstvo.
Vchod do obydlia, v ktorom mal Ježiš Kristus prežiť detstvo. Foto: YouTube/Laura Paskett

Britský vedec verí, že objavil obydlie, v ktorom prežil svoje detstvo Ježiš Kristus. Nachádza sa v centre antického Nazaretu pod kláštorom Sestier nazaretských. Archeológ Ken Dark z britskej Reading University tak oprášil teóriu, ktorej miestni ľudia veria už od roku 380 n. l..

Prvýkrát v moderných časoch označili budovu z prvého storočia za miesto, kde žili Ježiš s Jozefom a Máriou začiatkom 19. storočia, od roku 1930 však teóriu zmietli zo stola. Archeologický výskum sa opäť rozbehol v roku 2006 a Ken Dark po 14 rokoch vykopávok zistil o mieste už takmer všetko, čo sa dalo. Píše o tom portál RT.

Z údajného Ježišovho domu sa zachoval vchod, do skaly vytesané schodisko a niekoľko stien. Pôvodne obydlie pozostávalo z niekoľkých obytných a skladovacích miesností, nádvoria a na streche bola terasa.

Profesor Dark zistil, že budovu nad obydlím postavili v 1. storočí n. l. A je tak jediným objektom z tohoto obdobia v celom Nazarete.

Archeológovia zistili, že dvojpodlažný príbytok musel postaviť skúsený stavbár a kamenár. Tento popis spĺňa aj Jozef, ktorý sa podľa gréckej antickej literatúry živil najmä ako stolár, no ovládal aj spomínané remeslá.

Vykopávky odhalili, že vedľa zvyškov obydlia postavili v 5. storočí najväčší chrám v Nazarete. Potvrdilo sa tak, že išlo o pútnické miesto s veľkým náboženským významom.

Profesor Dark vo svojej knihe napísal, že písomné zmienky o dome Ježiša síce pochádzajú zo 4. storočia, nenašiel však žiadnu prekážku, prečo by vtedajšie obyvateľstvo o tom nemohlo mať vedomosť.

„Je jasné, že niekto sa snažil ochrániť zvyšky toho obydlia a prikladal tomuto miestu dôležitý náboženský význam. Dokladajú to aj texty starých Bizantíncov," tvrdí Dark.

Kláštor Sestier nazaretských sa nachádza v centre Nazaretu iba niekoľko desiatok metrov od slávneho Chrámu zvestovania.


Zdroj: YouTube/Sherman Tank Küchenmeister

Komentáre ( 0)