24. 11. 2020 11:05 | LONDÝN/jh/TASR

Rebríček najinšpiratívnejších žien sveta: Netradičné prvé miesto súvisí s pandémiou koronavírusu

Prvá kolónka v stočlennom zozname zostala bez uvedenia mena.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Britská spravodajská stanica BBC aj tento rok vytvorila rebríček najinšpiratívnejších a najvplyvnejších žien sveta. Rok 2020 je jedinečný hlavne ak ide o prvú pozíciu v rebríčku 100 žien. Kolónka totiž zostala bez mena a má symbolizovať všetky ženy zdravotníčky, ktoré obetavo pomáhajú v boji s koronavírusom. Celý zoznam žien si môžete pozrieť na stránke BBC.

Rebríček vyzdvihuje ženy, ktoré stáli na čele zmien a realizujú ich aj v týchto nepokojných časoch. Je rozdelený do štyroch kategórií: Poznanie, Líderstvo, Kreativita a Identita. Zaradili do neho aj doteraz pomerne neznámu ženu, ktorú za krátky čas spoznal celý svet. Bývalá kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlana Cichanovská sa nachádza v kategórii Líderstvo.

Sviatlana Cichanovská.
Sviatlana Cichanovská. Foto: TASR/ AP Photo - Sergei Grits
 

Na zozname BBC je aj fínska premiérka Sanna Marinová, ktorá stojí na čele vlády pozostávajúcej zo štyroch politických strán vedených ženami.

V kategórii Kreativita sa na zozname ocitla hollywoodska herečka malajzijského pôvodu Michelle Yeohová, hviezda nových akčných filmov zo štúdií Avatar a Marvel, či beninská speváčka Angélique Kidjo označovaná za "prvú africkú divu".

profimedia-0479746100.jpg
profimedia-0479746100.jpg Foto: Profimedia
 

V kategórii Poznanie je medzi ocenenými britská vedkyňa Sarah Gilbertová, ktorá vedie výskum vakcíny proti koronavírusu nového typu na Oxfordskej univerzite.

Pokiaľ ide o kategóriu Identita, BBC vyzdvihla napr. aj úsilie americkej aktivistky Opal Tometiovej, ktorá je jednou z troch žien z tímu spoluzakladateľov hnutia Black Lives Matter.

V rebríčku sú aj mnohé aktivistky bojujúce za práva žien, prenasledovaných menšín, telesne postihnutých či za zdravé životné prostredie alebo proti korupcii či snažiace sa presadiť dobrú správu vecí verejných.

Opal Tometi
Opal Tometi Foto: TASR/AP
 

Prvá kolónka v stočlennom zozname zostala bez uvedenia mena - BBC takto ocenila "nespočetné množstvo žien na celom svete", ktoré tento rok obetavo prichádzali na pomoc iným, a na pamiatku tých, "ktoré prišli o život a zároveň priniesli zmenu".

Zoznam 100 najvplyvnejších žien vznikol aj na základe tipov od redaktorov z jednotlivých jazykových sekcií spravodajskej stanice BBC.

Hľadali sa kandidátky, ktorí sa dostali na titulné stránky novín alebo za posledných 12 mesiacov ovplyvnili dôležité udalosti v tej-ktorej krajine či regióne. Pátralo sa aj po ženách, ktorých osud môže byť inšpiráciou pre iných. Tímy BBC našli aj ženy, ktoré dosiahli niečo významné alebo svojím konaním ovplyvnili svoje spoločnosti spôsobom, ktorý ani nemusel nevyhnutne priniesť niečo nové.

Konečný zoznam sa potom zúžil tak, aby bol v súlade s tohtoročným mottom "Ženy, ktoré stáli na čele zmien". Svoju rolu pri výbere zohralo potom aj regionálne zastúpenie a pravidlo nestrannosti.