24. 11. 2020 19:00 | BRATISLAVA/rd

Klávesové skratky, ktoré vám uľahčia život a zefektívnia prácu. Poznáte ich?

Akonáhle ich začnete používať, všimnete si, ako ľahká je navigácia a ovládanie v systéme Windows.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Klávesové skratky uľahčujú používanie počítačov. Jednoduchým spôsobom umožnia vykonať vec, ktorú by ste v systéme museli spúšťať napríklad niekoľkými kliknutiami myši.

Väčšinou sa skladajú zo stlačenia kombinácie dvoch či viacerých kláves naraz. Pravidelné používanie klávesových skratiek vám zvýši produktivitu. Akonáhle ich začnete používať, všimnete si, ako ľahká je navigácia a ovládanie v systéme Windows.

Ctrl + Z

Ide o akúsi záchrannú brzdu, ktorá slúži pre návrat späť, vrátenie sa k poslednej akcii (nechtiac odstránený súbor, presunutie ikony, zmazanie textu a pod.).

Windows + A

Centrum akcií je pomyselným stredobodom Windows. Umožňuje pomerne rýchlo ovládať, ak chcete vykonať množstvo nastavení. Taktiež prináša kontinuálne informácie o tom, čo sa v systéme a jeho vybraných aplikáciách deje.

Windows + L

Pre tých, ktorí majú potrebu zamykať počítač, respektíve uzamknúť pracovnú plochu, ide o užitočnú skratku. Použitím tejto skratky dôjde k okamžitému uzamknutiu bez potvrdzovania.

Ctrl + A a Ctrl + X

Okrem notoricky známych Ctrl + C a Ctrl + V je dobré si v rámci textových editorov zapamätať aj Ctrl + A. To umožňuje označiť všetok text/objekty naraz a tiež Ctrl + X, čo zase umožní nielen text/objekt skopírovať, ale ho tiež rovno zmazať.

Ctrl + S a F12

Prvá skratka vám uloží aktuálne otvorený dokument, kým F12 v niektorých programoch umožní namiesto uloženia aktuálneho dokumentu vyvolať dialógové okno „Ulož ako". To sa môže zísť v prípade, keď napríklad chcete novú verziu uložiť pod iným názvom.

Windows + Tab a Windows + D

K Alt + Tab sa tiež zíde vedieť aj Windows + Tab. Kým prvá prepína medzi otvorenými oknami, druhá otvorí časovú os, kde sú okná tiež viditeľné, avšak umožňuje s osou rovnou pracovať alebo využívať virtuálnej plochy. Vďaka skratke Windows + D (prípadne Windows + M) sa prakticky ihneď dostanete ku všetkým ikonám na ploche a skryjete všetky otvorené programy.

Windows + T a Windows + B

Vďaka prvej skratke môžete prepínať medzi otvorenými oknami a pripnutými ikonami na hlavnom paneli Windows. Windows + B je podobný, akurát sa zameriava na výber ikon v oznamovacej oblasti, teda na tie vedľa hodín na hlavnom paneli Windows. Pridržaním klávesy Windows a opakovaným stlačením T prepínate medzi ikonami. Pre kombináciu Windows + B a výber ikon je nutné používať výlučne šipky.

Windows + K a Windows + P

Prvá z týchto skratiek otvorí centrum pre vyhľadávanie a pripojenie zobrazovacích zariadení v okolí. V rámci siete sa tak dá premietať trebárs aj na TV či projektor. V prípade použitia skratky Windows + P sa potom otvorí funkcia umožňujúca nastaviť premietanie plochy (či budú zapnuté jedna či viac plôch, ktorá z nich bude duplikovaná alebo rozšírená).

Windows + I a Windows + G

Ak chcete spustiť menu „Nastavenia", dá sa to aj prvou zmieňovanou klávesovou skratkou. Ak chcete spraviť záznam obrazovky či rovno nahrať video pracovnej plochy alebo z programu, poslúži vám na to Windows + G. Dôjde k otvoreniu herného widgetu, v ktorom nájdete mnoho zaujímavých funkcií, vrátane informácie o výkone počítača.

Alt + F4 a Ctrl + W

Uzavrieť aplikáciu možno použitím myši a kliknutím v okne vpravo hore na krížik. Toto však viete docieliť aj kombináciou ako jednej, tak aj druhej klávesovej skratky. Tam, kde je to možné (napríklad v prehliadači), zavrie Ctrl + W práve aktívnu kartu.

Alt 64 a Alt V a Alt + X

Ľavý Alt + 64 určite ocenia tí, ktorí chcú rýchlo nájsť a vložiť symbol @. Práve na to slúži táto klávesová skratka, podobne je na to určený aj pravý Alt + V. Na napísanie takzvaného hashtagu, populárneho na sociálnych sieťach, vám pomôže pravý Alt + X.

Komentáre ( 0)