02. 12. 2020 17:02 | TENNESSEE/tvnoviny.sk, lm

Bábätko prekonalo nezvyčajný rekord. Narodilo sa 27 rokov po oplodnení vajíčka

Manželia Tina a Ben Bibsonovci z amerického štátu Tennessee si embryo „adoptovali“ vo februári tohto roka prostredníctvom Národného centra pre darovanie embryí.

Bábätko prekonalo nezvyčajný rekord. Narodilo sa 27 rokov po oplodnení vajíčka
Bábätko prekonalo nezvyčajný rekord. Narodilo sa 27 rokov po oplodnení vajíčka Foto: YouTube / BicHO

Má len niečo mesiaca, ale v skutočnosti je oveľa staršia. Malá Molly Gibson sa narodila z vajíčka, ktoré bolo oplodnené a zmrazené v októbri 1992. Prekonala tak rekord svojej sestry, ktorej vajíčko bolo zmrazené dvadsaťštyri rokov, informuje CNN.

Manželia Tina a Ben Bibsonovci z amerického štátu Tennessee si embryo „adoptovali“ vo februári tohto roka prostredníctvom Národného centra pre darovanie embryí. Ide o neziskovú organizáciu, ktorá uchováva zmrazené embryá pre ženy, ktoré majú problémy s otehotnením. Molly prišla na svet v októbri.

Podľa lekárov tak prekonala doterajší rekord. Embryo jej staršej sestry Emmy bolo totiž zmrazené dvadsaťštyri rokov. Malo ísť o doposiaľ najdlhšie zmrazené embryo v histórii. Emma sa narodila v novembri 2017.

Molly sa narodila 27 rokov po oplodnení vajíčka
Molly sa narodila 27 rokov po oplodnení vajíčka Foto: YouTube / jonastur68
 

„Veľmi sme chceli druhé dieťa,“ povedala dvojnásobná mama Tina. „Pri Molly máme rovnaké pocity. Je to vtipné, ale chceme opäť prekonať ďalší rekord,“ dodala so smiechom.

Predtým, než sa Tine podarilo vynosiť a porodiť dve zdravé bábätká, sa o životaschopnosti starších embryí vedelo len málo. Lekári totiž predpokladali, že dĺžka zmrazenia vajíčok výrazne znižuje šance na otehotnenie. Podľa lekára Jeffreyho Keenana, riaditeľa centra pre darovanie embryí, práve Emma a Molly prinášajú nádej pre páry, ktoré majú problémy s prirodzeným počatím.

„Je za tým technológia použitá na zmrazenie a jej schopnosť uchovať embryá pre budúce použitie bez ohľadu na dĺžku zmrazenia,“ uviedla vo vyhlásení Carol Sommerfelt, riaditeľka laboratória a embryologička. Podľa nej až 75 percent všetkých darovaných embryí úspešne prežije proces rozmrazenia a prenosu do tela budúcej matky.

Komentáre ( 0)