05. 12. 2020 07:00 | PORTORIKO/tvnoviny.sk, lm

Zo záhadnej škvrny živý tvor. Vedci objavili nový druh hlbokomorskej medúzy

Na prvý pohľad sa javil ako biela škvrna, no po hlbších analýzach zistili, že ide o živočícha pripomínajúceho medúzu.

Vedci objavili nový druh hlbokomorskej medúzy Duobrachium sparksae.
Vedci objavili nový druh hlbokomorskej medúzy Duobrachium sparksae. Foto: Profimedia.sk

Vedcom sa podaril unikátny objav. Pomocou podmorského drona a videotechniky sa im podarilo nakrútiť neznámeho tvora. Čo sa spočiatku javilo ako biela škvrna, je podľa odborníkov napokon nový druh medúzy, ktorá žije v hĺbkach oceána, informuje Daily Mail.

Vedci z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru pilotovali diaľkovo ovládané zariadenie v podvodnom kaňone pri pobreží Portorika. V hĺbke takmer štyri kilometre narazili na tvora, s ktorým sa nikdy predtým nestretli.

Na prvý pohľad sa javil ako biela škvrna, no po hlbších analýzach zistili, že ide o živočícha pripomínajúceho medúzu. Mal obdĺžnikový tvar, dve dlhé chápadlá a pohyboval sa akoby kotvil o morské dno.

Vedci objavili nový druh hlbokomorskej medúzy Duobrachium sparksae.
Vedci objavili nový druh hlbokomorskej medúzy Duobrachium sparksae. Foto: Profimedia.sk
 

Keďže živočícha nemohli vedci vziať a skúmať fyzicky, pomocou záberov vytvorili anatomický diagram želatínového tvora, ktorého pomenovali latinským názvom Duobrachium sparksae. Je to vôbec prvýkrát, čo vedci použili na identifikáciu a popis nového živočícha výlučne video vo vysokom rozlíšení.

Expedícia sa konala severozápadne od Portorika z lode Okeanos Explorer, ktorú námorníctvo vyradilo a poskytlo Národnému úradu pre oceán a atmosféru ako prieskumné plavidlo. Diaľkovo ovládané vozidlo Deep Discoverer spozorovalo troch jedincov nového druhu vo vnútri kaňonu Guajataca, približne v hĺbke štyroch kilometrov.

„Nemáme síce k dispozícii rovnaké mikroskopy, aké by sme mali v laboratóriu, ale video nám môže poskytnúť dostatok informácií na to, aby sme podrobne porozumeli morfológii nového druhu, napríklad umiestneniu jeho reprodukčných častí a tiež ďalším aspektom,“ uviedol Allen Collins z úradu pre výskum oceánov.

Zdroj: YouTube/The Telegraph

Doposiaľ bolo identifikovaných viac ako 100 druhov medúz. Väčšina z týchto bezstavovcov je guľatá a má rady vlasových chápadiel, ktoré pri prúdení vody lámu svetlo. Novoobjavený exemplár bol však zjavne odlišný nielen tvarom, ale aj menším počtom chápadiel. Medúza si navyše pri pohybe udržiavala konštantnú výšku nad morským dnom, takže to vyzeralo, akoby bola oň pripevnená.

Vedci si uvedomujú, že identifikácia nového druhu iba na základe videodetekcie môže byť pre niektorých odborníkov kontroverzná. Tvrdia však, že na jeho výskum a následný popis mali dostatok času a kvalitné zábery, ktoré im umožnili preskúmať detaily nového živočícha dôsledne. Výsledky svojho skúmania uverejnili v časopie Plankton and Benthos Research.

Komentáre ( 0)