06. 12. 2020 07:00 | AUSTRÁLIA/tvnoviny.sk, lm

Ochranári objavili najstaršiu rybu na svete. Má viac ako osemdesiat rokov

Námorní veci určili vek rýb na základe štúdie odobratých vzoriek a ušných kostí, ktoré obsahujú rastové pásy. Tie fungujú podobne ako letokruhy stromov.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / V_E

Má neuveriteľných osemdesiatjeden rokov, čo z nej robí najstaršiu tropickú útesovú rybu na svete. Kanicu polnočnú, latinským menom Macolor macularis, s úctyhodným vekom chytili vedci z Austrálskeho inštitútu morských vied v plytčinách Rowley Shoals pri pobreží západnej Austrálie asi 300 kilometrov od mesta Broom, píše CNN.

Vedci rybu našli v rámci štúdie zameranej na dlhovekosť tropických rýb. Pri nej skúmali tri druhy, ktoré bežne nie sú terčom komerčného alebo rekreačného rybolovu v západnej Austrálii. Medzi tieto druhy patril basa červená, kanica polnočná a kanica čierna a biela.

Jedinec bol identifikovaný spolu s ďalšími desiatimi rybami, z ktorých každá mala minimálne 60 rokov. Námorní veci určili vek rýb na základe štúdie odobratých vzoriek a ušných kostí, ktoré obsahujú rastové pásy. Tie fungujú podobne ako letokruhy stromov.

Kanica polnočná
Kanica polnočná Foto: Shutterstock / DJ Mattaar
 

Morský biológ a vedúci štúdie Brett Taylor uviedol, že 81-ročná ryba porazila svojim vekom držiteľa predchádzajúceho rekordu o celé dve desaťročia. „Doteraz mali najstaršie ryby, ktoré sme našli v plytkých tropických vodách, okolo 60 rokov,“ uviedol.

Taylor uviedol, že výskum pomôže vedcom pochopiť, ako vek rýb v najbližších rokoch ovplyvnia dôsledky klimatickej krízy. „Pozorujeme ryby v rôznych zemepisných šírkach s rôznymi teplotami vody, aby sme lepšie pochopili, ako môžu reagovať, keď sa teploty všade zvýšia,“ uviedol.

Osemdesiatjedenročná ryba však nie je najstarším živočíchom žijúcim v mori. Tými sú grónske žraloky, ktoré žijú v arktických moriach a patria k najdlhšie žijúcim stavovcom na Zemi. Vedci z Kodanskej univerzity odhadli, že sa dožívajú najmenej 400 rokov, čo je takmer o dve storočia viac ako veľryby.

Žralok grónsky
Žralok grónsky Foto: Shutterstock / Dotted Yeti
 

Komentáre ( 0)