09. 12. 2020 17:11 | BUDAPEŠŤ/tvnoviny.sk, lm

Rozprávate sa so svojím psom? Nová štúdia naznačuje, že vám zrejme nemusí rozumieť

Výskumníci tvrdia, že psom uchádzajú jemné fonetické rozdiely medzi slovami.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Gartmanart

Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Mnohým psíčkarom by sa dokonca mohlo zdať, že si so svojím štvornohým miláčikom vytvorili taký silný vzťah, že im snáď rozumie doslova každé slovo. Vedci však prichádzajú s teóriou, že to tak vôbec nemusí byť, práve naopak. Informuje CNN.

Podľa novej štúdie vedcov z budapeštianskej Eötvös Loránd University uverejnenej v časopise Royal Society Open Science je totiž pre psy mimoriadne náročné rozoznať rovnako znejúce slová. A tak, hoci majú s ľuďmi spoločnú schopnosť počuť, jednoducho nedokážu dekódovať každé jedno slovo.

Výskumníci tvrdia, že psom uchádzajú jemné fonetické rozdiely medzi slovami. Napríklad slová „poď“ a „loď“ celkom pravdepodobne pes ani nerozozná, hoci majú celkom iný význam.

Maďarskí vedci počas výskumu merali mozgovú aktivitu rodinných psov pomocou techniky zvanej elektroencefalografia, pri ktorej na hlavy zvieratám pripevnili niekoľko elektród. Následne im hovorili niekoľko základných známych pokynov, napríklad „sadnúť“. Anglický ekvivalent tohto povelu „sit“ neskôr skomolili na podobne znejúce, no nezmyselné, „sut“ a potom na veľmi odlišné „bep“.

V prvých dvoch prípadoch zvieratá reagovali podobne, pretože ich vyhodnotili ako to isté slovo. Tretí nezmyselný povel už nerozoznali, a tak ho jednoducho nevykonali. „Aktivita mozgu je iná, keď počujú známe pokyny a veľmi odlišné nezmysly. To znamená, že psy takéto slová rozpoznávajú,“ uviedla pre CNN autorka štúdie Lilla Magyari.

Psy sú známe svojím dobrým a citlivým sluchom, zdá sa však, že v skutočnosti nevenujú pozornosť všetkým zvukom reči tak, ako sme si doposiaľ mysleli. Podľa vedkyne však štúdia zároveň potvrdila, že psy skutočne počúvajú ľudskú reč a nereagujú iba na známe hlasy či reč tela.

Komentáre ( 0)