11. 12. 2020 08:30 | BRATISLAVA/kc

Materiál vytvorený človekom už váži viac ako všetko živé na našej planéte

Cieľom štúdie bolo podľa jej autorov „presné a objektívne meranie rovnováhy medzi človekom a prírodou".

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/ventdusud

Existujúci materiál vyrobený človekom svojim objemom už prevýšil hmotnosť celej zemskej biomasy. Vyplýva to zo štúdie, ktorá vyšla v časopise Nature.

Autori započítali hmotnosť stavieb, infraštruktúry a ďalších objektov vytvorených človekom. Zistili, že každých 20 rokov sa ich objem zdvojnásobí a tento rok prekonal jednu teratonu (bilión ton). Biomasa je pritom na ústupe už od čias neolitickej revolúcie, keď sa ľudstvo začalo orientovať na poľnohospodárstvo

Cieľom štúdie bolo podľa jej autorov „presné a objektívne meranie rovnováhy medzi človekom a prírodou". Do hmoty vytvorenú ľuďmi sa pritom radia najmä materiály ako betón, kov, plasty, tehly či asfalt - teda všetko, čo si vyžaduje rozvoj miest. Dospeli k záveru, že každý týždeň sa na Zemi vyrobí toľko materiálu, koľko vážia všetci ľudia na planéte dohromady.

Stavebníctvo sa pritom najmasívnejšie začalo rozvíjať na začiatku 20. storočia. Tím Rona Mila z izraelského Weizmannovho vedeckého inštitútu do výpočtov nezaradil odpad vyprodukovaný ľudstvom. Nefiguruje v nich ani voda, ktorú obsahujú vyrobené materiály. Zamerali sa iba na ich suchú zložku.

V roku 1900 tvoril materiál vyrobený človekom iba 3 percentá z objemu planetárnej biomasy. Tempo produkcie materiálov sa výrazne zrýchlilo po druhej svetovej vojne, keď tehly nahradil betón. Ďalší skok prišiel v 60. rokoch keď sa v infraštruktúre začal masívne používať asfalt.

„Zmeny v objeme ľuďmi produkovanej hmoty sa viažu na globálne udalosti ako svetové vojny a ekonomické krízy," píše sa v záveroch štúdie. Po druhej svetovej vojne sa objem ľuďmi vyprodukovaného materiálu ročne zvyšoval o viac než 5 percent. Naopak v časoch ekonomického útlmu tento ukazovateľ klesal. V súčasnosti ľudstvo vytvára ročne okolo 30 miliárd ton materiálov.

 

Komentáre ( 0)