21. 12. 2020 14:38 | MILEVSKO/kc

Objav nesmierneho významu: V českom kláštore našli jednu z najcennejších relikvií kresťanstva

Dutina, v ktorej našli relikviu, bola podľa archeológov neprístupná od 15. storočia.

Kláštor v meste Milevsko, v ktorom našli úlomky z kríža.
Kláštor v meste Milevsko, v ktorom našli úlomky z kríža. Foto: Profimedia.sk

Českí archeológovia objavili v kláštore v meste Milevsko schránku s časťou klinca z kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Či je práva, alebo nie, Ide o jednu z najcennejších kresťanských relikvií, ktorá má nevyčísliteľnú cenu. Približne 6 centimetrov dlhý kus klinca našli v dutine v trezorovej miestnosti kláštora.

Na artefakte je vytvorený krížil z 21-karátového zlata. Schránku je podľa dendrologického výskumu z dubového dreva. Rádiokarbónová analýza odhalila, že pochádza z obdobia 260 až 416 nášho letopočtu. Informoval o tom portál ČT24.

Dutina, v ktorej bola schránka uložená, má rozmery 26 x 16+ centimetrov. Poklop schránky bol pôvodne z masívneho zlatého plechu s tepaným nápisom IR.  Písmená vyjadrujú latinskú skratku Iesus Rex, teda "Ježiš Kráľ".

Dutina bola podľa archeológov neprístupná od 15. storočia. Častí klincov z Kristovho kríža sa v Európe našlo viac. Najnovšim objav však vyniká vekom artefaktu. Jeden taký klinec je aj súčasťou Svatovítskeho pokladu v pražskej katedrále. Kresťanské relikvie  mali aj majú obrovskú hodnotu, ktorá je porovnateľná s korunovačnými klenotmi. Overiť ich pravosť je však prakticky nemožné.

Kríž, na ktorom mal byť Kristus ukrižovaný štyrmi klincami, objavili v prvej polovici 4. storočia pri výskume, ktorý inicioval cisár Konštantín. Jeho matka Helena ho následne mala nechať previezť do Európy. Podľa Katolíckej encyklopédie sa v súčasnosti uctieva asi tridsať údajných originálnych klincov z Pravého kríža.

Archeológovia sa výskumu milevského kláštora venujú niekoľko mesiacov. Na jar napríklad objavili tajnú chodbu. Milevský kláštor je najstarší kláštor v južných Čechách. V roku 1184 ho založil Jiří z Milevska, ktorý sa stal neskôr prvým opátom kláštora v Jarloch. Počas husitských vojen bol milevský kláštor vypálený.

Komentáre ( 0)