07. 01. 2021 20:34 | VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk, lm

Zverejnili rebríček najsilnejších pasov na svete pre rok 2021. Slovensko vypadlo z prvej desiatky

Ide o zoznam pasov, ktoré svojmu majiteľovi umožňujú vycestovať do najväčšieho počtu krajín bez víz.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / photobyphotoboy

Britská poradenská firma Henley & Partners vydal svoj každoročný rebríček najsilnejších pasov na svete, tzv. Henley Passport Index. Ide o zoznam pasov, ktoré svojmu majiteľovi umožňujú vycestovať do najväčšieho počtu krajín bez víz. Informuje CNN.

Najsilnejšie cestovné doklady majú už tradičné ázijské krajiny. Na vrchole rebríčka sa už po štvrtýkrát v rade umiestnilo Japonsko. Obyvateľom tejto krajiny povoľuje pas vycestovať až do 191 krajín sveta bez toho, aby si museli vybavovať cestovné víza.

Na druhom mieste je singapurský pas, ktorý povoľuje bezvízový prístup do 190 krajín a tretiu priečku si delia Južná Kórea s Nemeckom so skóre 189 destinácií. Je potrebné dodať, že index nezohľadnil aktuálne dočasné obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / Chintung Lee
 

V top desiatke sa umiestnili aj Nový Zéland a Austrália, čo je pre ázijsko-pacifické krajiny v 16-ročnej histórii indexu relatívne nový jav. Odborníci sa zhodli, že za to vďačia najmä  faktu, že tieto krajiny sa s pandémiou koronavírusu dokázali popasovať najefektívnejšie spomedzi všetkých krajín sveta.

Krajiny ako Veľká Británia či USA, ktoré v minulom roku umožňovali bezvízový vstup do 184 krajín, si tento rok pohoršili. Napriek tomu, že v rebríčku sa umiestnili na siedmom mieste so skóre 185, realita je taká, že držitelia amerického pasu sa aktuálne bez víz dostanú len do 75 destinácii, zatiaľ čo ľudia s pasom Spojeného kráľovstva do menej ako 70 krajín. Môže za to nielen súčasná pandemická situácia, ale aj Brexit.

Slovensko, ktoré v rebríčku z roku 2020 obsadilo spolu s Maďarskom a Litvou desiatku priečku s bezvízovým vstupom do 181 krajín, tento rok v zozname kleslo na jedenáste miesto s rovnakým počtom destinácií. Maďarsko nás však predbehlo o jednu krajinu.

Najsilnejšie pasy pre rok 2021:

1. Japonsko (191 krajín)
2. Singapur (190 krajín)
3. Južná Kórea, Nemecko (189 krajín)
4. Taliansko, Fínsko, Španielsko, Luxembursko (188 krajín)
5. Dánsko, Rakúsko (187 krajín)
6. Švédsko, Francúzsko, Portugalsko, Holandsko, Írsko (186 krajín)
7. Švajčiarsko, USA, Veľká Británia, Nórsko, Belgicko, Nový Zéland (185 krajín)
8. Grécko, Malta, Česká republika, Austrália (184 krajín)
9. Kanada (183 krajín)
10. Maďarsko (182 krajín)

V roku 2020 bolo medzi krajinami uzavretých pomerne málo významných vízových dohôd. Výnimkou sú len Spojené arabské emiráty, ktoré vlani podpísali niekoľko vzájomne recipročných dohôd o zrušení vízovej povinnosti, vrátane historickej dohody s Izraelom, ktorá umožnila občanom oboch krajín vzájomný vstup.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / Maxx-Studio
 

Spojené arabské emiráty sú na 16. mieste v poradí s bezvízovým prístupom do 173 destinácií, pričom v roku 2006 keď začal index vychádzať, sa krajina umiestnila na 62. mieste s prístupom iba do 35 krajín.

Hoci ešte pred rokom všetko nasvedčovalo tomu, že miera globálnej mobility bude naďalej stúpať a sloboda cestovania sa bude zvyšovať, návrat k predpandemickému scenáru sa podľa odborníkov tak skoro neuskutoční. Podľa Paraga Khanna, zakladateľa singapurskej konzultačnej spoločnosti FutureMap, už totiž nebude platiť, že iba štátna príslušnosť otvorí cestovateľom dvere do cudzích krajín. Môže za to nielen samotná pandémia, ale aj dopad cestovného ruchu na životné prostredie, ktorý si uvedomuje stále väčšia masa svetovej populácie.

Najslabšie pasy pre rok 2021 s najprísnejšími vízovými pravidlami pre ich držiteľov:

1. Irán, Bangladéš (41 krajín)
2. Libanon, Kosovo, Sudán (40 krajín)
3. Severná Kórea (39 krajín)
4. Líbya, Nepál (38 krajín)
5. Palestínske územia (37 krajín)
6. Somálsko, Jemen (33 krajín)
7. Pakistan (32 krajín)
8. Sýria (29 krajín)
9. Irak (28 krajín)
10. Afganistan (26 krajín)

Komentáre ( 0)