08. 01. 2021 15:12 | KAMPALA/kc

VIDEO: Vedci prvýkrát nakrútili trpaslíčiu žirafu. Kratšie nohy si vynahradila dľžkou krku

Podľa vedcov ide o vôbec prvé pozorovanie takejto poruchy u voľne žijúcich žiráf.

Trpaslíčia žirafa
Trpaslíčia žirafa Foto: reprofoto: YouTube/ Giraffe Conservation Foundation

Prírodovedci, ktorí sa venujú výskumu žiráf, narazili v jednom z ugandských národných parkov na veľkú raritu. Jedna zo žiráf vyzeralla na prvý pohľad inak ako ostatné jedince. Zviera malo výrazne kratšie končatiny, ako je bežné. Pri ďalšom prieskume v Namíbii potom objavili druhú divokú žirafu s podobnými morfologickými abnormalitami.

Mláďatá žirafy väčšinou dospievajú vo veku od troch do šiestich rokov. Veci odhadli, že jedinec z Namíbie sa narodil v roku 2014 a v súčasnosti by už mala dosiahnuť plný vzrast. Napriek dospelému veku však majú jej nohy dĺžku, ako keby ešte bola vo vývine.

Autori štúdie si myslia, že obidve spomínané žirafy trpia genetickou poruchou, ktorá sa podobá na kostrovú dyspláziu - táto porucha je súhrnným označením pre rôzne choroby, ktoré ovplyvňujú dĺžku končatín. Výsledky výskumu zverejnili v odbornom magazíne BMC Research Notes. Podľa tejto práce ide o vôbec prvé pozorovanie takejto poruchy u voľne žijúcich žiráf.

Prírodovedci sa domnievajú, že abnormality súvisia s dlhodobými populačnými problémami žiráf žijúcich v nehostinných podmienkach na územiach Ugandy a Namíbie. To zrejme spôsobilo vyššiu genetickú záťaž

Ugandská žirafa mala oproti tej z Namíbie aj ďalšiu telesnú abnormalitu. Kratšie nohy si " vynahradila" dlhým krkom, ktorý meria o 15 centimetrov viac, ako u dospelých žiráf.


zdroj: YouTube/ Giraffe Conservation Foundation

Komentáre ( 0)