14. 01. 2021 06:00 | NEMECKO/tvnoviny.sk, lm

Doprajete si pohár vína každý večer? Na toto by ste si mali dať pozor

Štúdia sa zamerala na návyky 108 000 ľudí zo Švédska, Nórska, Fínska, Dánska a Talianska vo veku od 24 do 97 rokov.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / Stokkete

Občasné pitie malého množstva vína má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Takouto informáciou sa radi chvália milovníci obľúbeného alkoholického nápoja. Ak si však pohár vína doprajete príliš často, zrejme vás výsledky novej štúdie nepotešia. Jeho konzumácia totiž môže spôsobiť až o 17 percent vyššie riziko vzniku srdcovej arytmie, informuje The Guardian.

Vysvetľovať si odporúčania týkajúce sa alkoholu po svojom môže mať vážne následky. Dokazujú to aj výsledky novej štúdie uverejnenej v časopise European Heart Journal, podľa ktorej príliš časté pitie vína či piva môže mať vážne následky.

Vedci pozorovali výsledky ľudí, ktorí si dopriali 120 ml vína či 330 ml piva denne. Výsledkom bolo, že u nich došlo k zvýšenému riziku vzniku srdcovej arytmie, a to až o 17 percent. U tých, ktorí si dopriali dva poháriky alebo viac, sa toto riziko zvýšilo na 28 až 47 percent.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / TnkImages
 

Srdcová arytmia alebo aj fibrilácia predsiení, je pomerne časté ochorenie, pri ktorom dochádza k stavu, kedy predsiene srdca nepracujú pravidelne. Krv preto v tejto časti srdcového svalu prúdi pomalšie, môže dôjsť k jej hromadeniu a následne aj zrážaniu.

Medzi príznaky srdcovej arytmie patrí chronická dýchavičnosť, závraty a neschopnosť vykonávať aj bežné jednoduché aktivity. Ak sa nelieči, môže spôsobiť mozgovú príhodu.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / Africa Studio
 

Štúdia sa zamerala na návyky 108 000 ľudí zo Švédska, Nórska, Fínska, Dánska a Talianska vo veku od 24 do 97 rokov a odborníci pozorovali ich správanie po dobu štrnástich rokov.

„Vďaka našej štúdii teraz môžeme preukázať, že aj veľmi nízka, ale pravidelná konzumácia alkoholu, môže zvýšiť riziko fibrilácie predsiení,“ tvrdí vedúca výskumu, profesorka Renate Schnabelová, podľa ktorej neexistuje bezpečná úroveň pitia alkoholu.

Schnabelová, ktorá pracuje ako kardiologička na University of Heart and Vascular Center v Hamburgu tvrdí, že odporúčaniam ohľadom pitia malého množstva „zdravotných pohárikov“ by sme sa mali vyhýbať. Zvyšujúce sa riziko vzniku zdravotných komplikácii malo pritom rovnakú tendenciu u mužov aj žien.


Komentáre ( 0)