16. 01. 2021 07:00 | BAJKALSKÉ JAZERO/tvnoviny.sk, lm

Nový svetový rekord? Ruska preplávala pod zamrznutým Bajkalom 85 metrov na jeden nádych

Voda sibírskeho jazera mala v čase jej pokusu približne 0,02 stupňa a vzduch vonku dosahoval mrazivých -22 stupňov.

Ruska preplávala Bajkalské jazero popod zamrznutým ľadom
Ruska preplávala Bajkalské jazero popod zamrznutým ľadom Foto: Twitter / The Siberian Times

Pracovníci Guinnessovej knihy rekordov preverujú zápis štyridsaťročnej plavkyne, ktorej sa podarilo preplávať popod zamrznutou vrstvou ľadu na Bajkalskom jazere 85 metrov. Dĺžku zdolala bez špeciálneho obleku či plaveckého výstroja, informuje CNN.

Ruska Jekaterina Nekrasovová z Moskvy mala na sebe oblečené iba plavky, plaveckú čiapku a okuliare. Do ľadovej vrstvy jej vyrezali niekoľko dier, v prípade, že by nastali komplikácie a plavkyňa by potrebovala prerušiť plávanie skôr.

Voda sibírskeho jazera mala v čase jej pokusu približne 0,02 stupňa a vzduch vonku dosahoval mrazivých -22 stupňov. Zábery spod ľadovej kryhy uverejnil na svojom účte na Twitteri Siberian Times a osemdesiatpäť metrovú dĺžku zvládla Nekrasovová preplávať za minútu a pol.

Svojím pokusom tak zrejme vytvorila nový svetový rekord, no hovorkyňa Guinnessovej knihy rekordov pre CNN uviedla, že ho ešte overujú.

Aby počas plávania Ruska nezišla z „trate“, na dne jazera bol nainštalovaný navádzací kábel. Celý čas pritom Nekrasovovú sledoval jej tím, ktorý bol pripravený v prípade komplikácií plavkyni pomôcť. Po tom, čo sa vynorila, dala v anglickom jazyku vedieť, že je v poriadku.

Zdroj: Twitter/The Siberian Times

Skúsená plavkyňa priznala, že aj napriek tomu, že si svojich plaveckých predností bola vedomá, nebolo jej všetko jedno. „Bála som sa, či v tej zime nezamrznem ešte pred štartom, alebo či sa mi nezahmlia okuliare, alebo že sa v cieli zaseknem v ľade.

Pôvodne plánoval tím uskutočniť pokus 6. januára, no nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré z teploty -22 stupňov robilo pocitových -40, ich donútili plány presunúť na druhý deň, kedy sa už počasie umúdrilo.

Plávanie v ľadovej vode je v Rusku tradíciou. Pre mnohých pravoslávnych kresťanov je súčasťou januárového rituálu, ktorým sa pripomína Ježišov krst.

Nekrasová, ktorá trénuje štyrikrát týždenne v teplom bazéne a dvakrát týždenne sa potápa v ľadových vodách v Moskve, pre CNN povedala: „Potápanie pod ľadom mi vždy dodá energiu, akoby som sa znovu narodila. Nedá sa to porovnať s ničím iným. Vždy si to veľmi užívam.“

Jekaterina Nekrasovová
Jekaterina Nekrasovová Foto: Twitter / The Siberian Times
 

Nekrasovovej pokus ocenil aj zakladateľ Medzinárodnej asociácie ľadového plávania Ram Barkai. „Voda mala nula stupňov, čo mimoriadne zaťažuje svaly. Plávala však bez akejkoľvek pomoci. Bolo úžasné ju sledovať,“ povedal.

Podľa Barkaia je Bajkalské jazero pre plavcov mimoriadne vhodným miestom. Vďaka krištáľovo čistej vode je navyše pod hladinou skvelá viditeľnosť, takže plávanie v jazere je pre skúseného plavca bezpečné.

Podľa Guinnessovej knihy rekordov drží doterajší rekord v najdlhšom plávaní pod ľadom Dane Stig Severinsen, ktorý v roku 2013 v Grónsku zaplával 76,2 metra. Ženský rekord s dĺžkou 70 metrov drží Juhoafričanka Amber Fillary, ktorý vytvorila v nórskom Oppsjø 29. februára 2020.

Komentáre ( 0)