19. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/kc

Vedci skúmali, ako funguje mozog pri klamaní. Prišli s účinným návodom, ako odhaliť klamára

Veda zatiaľ nepozná iného tvora, ktorý by bol vedome schopný klamať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/pathdoc

Klamanie je jedným z fenoménov, ktoré sú hlboko prepojené s ľudstvom. Poznatky o tom, ako odhaliť klamára, sa stali predmetom mnohých vedeckých štúdií. Najnovší výskum potvrdil, že najlepším spôsobom ako odhaliť klamára, je sledovať reč tela. Človek, ktorý klame má tendenciu napodobovať pohyby klamanej osoby. Dokázať to mal experiment na skupine vysokoškolákov, opísaný v štúdii, ktorú zverejnil odborný magazín Royal Society Open Science.

Vedci prišli s novým postupom: okrem samotného klamára si viac všímali aj človeka, ktorému klame. Túto hypotézu si chceli overiť pomocou psychologických experimentov s dobrovoľníkmi z radov vysokoškolských študentov.

Autori štúdie ich najskôr požiadali, aby vyriešili veľmi ťažkú hádanku. Následne s nimi iní študenti, ktorí ešte úlohu nevidel, urobili rozhovory. Aby ich podporili, poskytli im úmyselne nepravdivé informácie. Tvrdili, že hádanka je ľahká. Vedci navyše predstierali, že správne riešenie rébusu omylom nechali v miestnosti, kde sa ho študenti pokúšali vyriešiť.

Po skončení experimentu vedci predstierali, že si svoje „zlyhanie" uvedomili a poprosili študentov, aby to nenahlásili, pretože by z toho mali problémy. Ďalší dobrovoľník s nimi potom urobil rozhovor o priebehu testu, pričom obidvaja aktéri mali na sebe pripevnené akcelerometre, aby zachytili fyzický pohyb.

Akcelerometer je prístroj na meranie negravitačných zrýchlení využitím zotrvačných vlastností hmotných telies. V kozmonautike sa používa na meranie ťahu motorov, odporu prostredia, tlaku slnečného žiarenia

Klamanie dáva organizmu poriadne zabrať

Vedci zistili, že keď ľudia vo svojich odpovediach klamali, mali tendenciu napodobňovať pohyby človeka, ktorý im kládol otázky. Platilo pritom, že čím zložitejšia lož, tým viac napodobňovali opytovateľa.

Podľa vedcov tieto výsledky naznačujú, že klamanie je veľmi náročná činnosť, ktorá vyžaduje veľké množstvo energie. Ľudský organizmus je ním „zamestnaný" až natoľko, že už nemá kapacitu pre vlastnú mimiku a obmedzí sa tak na napodobovanie správania inej osoby.

Vedci by chceli tento fenomén ďalej sledovať, získané poznatky by sa uplatnili vo viacerých oblastiach. Užitočné sú napríklad pre políciu, ktorá hľadá nové metódy ako zistiť, či podozrivé osoby klamú. Do výskumu investujú aj veľké firmy, pre ktoré je dôležité, či môžu veriť svojim ľuďom vo vysokých pozíciách. Univerzálna metóda, ktorá dokáže odhaliť každého klamára, však zatiaľ podľa vedcov neexistuje.

Komentáre ( 0)