02. 02. 2021 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Máme tu nový fenomén. Online záškoláctvu nevedia učitelia zabrániť a rodičom to neprekáža

Počas online hodín sa žiaci rozptyľujú hlavne sociálnymi sieťami.

Online vyučovanie
Online vyučovanie Foto: TV Markíza

Slabé internetové pripojenie, málo techniky a teraz už aj online záškoláctvo. To je ďalší problém vzdelávania z domu. Niektorí žiaci namiesto toho, aby dávali pozor, hrajú hry, četujú alebo pozerajú filmy.

Čas za počítačom sa dá tráviť aj inak ako sledovaním učiteľovho výkladu. Online záškoláctvo žiakov rieši aj školský psychológ.

„Niekedy to ide až do bizarností. Za žiaka je na mikrofóne jeho súrodenec a zatiaľ žiak behá po vonku. Je ľahučké mať počas vyučovania zapnuté ďalšie zariadenie, kde sa dá pozerať film, a keď ho učiteľ vyvolá, tak sa len rýchlo prepne,“ prezradil Radovan Kyrinovič, výchovný poradca.

Poradiť učiteľom, ako riešiť tento novodobý problém, nie je ľahké. Lákadlám internetu mladí odolávajú ťažko. Počas online hodín sa rozptyľujú hlavne sociálnymi sieťami.

Odborníci dávajú do pozornosti aj ďalší fenomén učenia na diaľku. „Počul som aj o prípadoch, keď rodičia zostávajú so svojimi deťmi doma, keď majú písomky a pomáhajú im a radia im, čím učia to dieťa podvádzať. Mama googlila z telefónu pod stolom,“ prezradil učiteľ.