04. 02. 2021 20:30 | SVET/tvnoviny.sk, lm

Rok 2020 bol najhorúcejším rokom, aký sme kedy zaznamenali

Priemerná globálna teplota pevniny a oceánu bola v roku 2020 najvyššia, akú kedy namerali, čím prekonala rekord z roku 2016.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / FloridaStock

Uplynulý rok sa do histórie zapíše nielen ako rok, kedy svet postihla pandémia nového koronavírusu, ale aj ako doposiaľ najteplejší v dejinách. Podľa NASA sa klimatická kríza podpísala pod prudko stúpajúce teploty, ničivé hurikány a bezprecedentné požiare. Informuje o tom aj The Gurardian.

Priemerná globálna teplota pevniny a oceánu bola v roku 2020 najvyššia, akú kedy namerali, čím o necelú desatinu stupňa prekonala rekord z roku 2016. Odborníci sa zhodujú, že k týmto rekordom dochádza v dôsledku spaľovania fosílnych palív, masívneho odlesňovania a iných ľudských aktivít.

Teploty neprestajne stúpajú každým rokom už od roku 2014. Uplynulých 44 po sebe nasledujúcich rokov boli pritom globálne teploty nad celkovým priemerom 20. storočia. Vedci navyše odhadujú, že priemerné teploty budú aj naďalej neustále stúpať kvôli obrovskému množstvu skleníkových plynov, ktoré vypúšťame do atmosféry.

Ako ukazujú vedecké analýzy z roku 2020, klimatická kríza drasticky mení environmentálne procesy na celom svete.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / Bernhard Staehli
 

Napríklad priemerný ročný rozsah morského ľadu v Arktíde bol na úrovni 3,93 metra štvorcových míľ, čo je doposiaľ najmenší zaznamenaný rekord. Priemerná ročná snehová pokrývka na severnej pologuli bola štvrtou najnižšou v histórii. Zvyšujúce sa teploty v atmosfére a vode spôsobujú topenie ľadovcov, stúpanie hladín morí a majú za následok vznik stále väčších a ničivejších hurikánov.

„Globálne otepľovanie nemusí nevyhnutne zvyšovať počet tropických búrok, ale keď už nastanú, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú mimoriadne silné a ničivé," uviedol Jim Kossin, odborník na atmosférické zmeny z Amerického národného úradu pre oceán a atmosféru.

Lesné požiare, ktoré boli živené dlhotrvajúcimi horúčavami, zasa minulý rok pustošili obrovské oblasti Kalifornie a Austrálie. „Uplynulý rok bol veľmi pozoruhodným príkladom toho, aké je to žiť s niektorými z najvážnejších účinkov zmeny podnebia,“ uviedol Lesley Ott, výskumný meteorológ z NASA.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / OSORIOartist
 

Britská meteorologické agentúra Met Office predpovedá, že rok 2021 sa rovnako zaradí medzi najteplejšie, aké kedy boli zaznamenané, pričom upozorňuje, že svet je teraz „o krok bližšie k limitom stanoveným v parížskej dohode“.

OSN už na tento rok v Škótsku naplánovala rokovanie vlád, ktoré budú zamerané na nadviazanie na parížsku dohodu, ktorá zaviazala krajiny podniknúť kroky vedúce k zamedzeniu nárastu globálnych teplôt. „V tomto storočí smerujeme ku katastrofickému zvýšeniu teploty o 3 až 5 °C,“ varoval António Guterres, generálny tajomník OSN. „Dosiahnutie mieru s prírodou je kľúčovou úlohou 21. storočia. Musí to byť najvyššia priorita pre všetkých a všade,“ dodal.

Zdroj: YouTube/NASA Goddard

Komentáre ( 0)