20. 02. 2021 08:00 | HOUSTON/TASR. kc

NASA zverejnila ďalšie fotky z Marsu. Rover Perseverance pristál s presnosťou na 40 metrov

Rover pristál iba 40 metrov od plánovaného miesta.

Pohľad z bočnej kamera robotického vozidla Perseverance.
Pohľad z bočnej kamera robotického vozidla Perseverance. Foto: Profimedia.sk

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil ďalšie fotografie z krátera Jezero na Marse, ktoré nasnímalo robotické vozidlo Perseverance. Dokazujú, že rover pristál na stabilnom podloží. NASA uviedla, že vozidlo minulo plánovaný ciel iba o 40 metrov, čo je pri takejto komplikovanej operácii veľký úspech. NASA avizuje, že ďalšie, ešte zaujímavejšie snímky, zverejní počas najbližších dní.

Robotické vozidlo amerického NASA s názvom Perseverance (Vytrvalosť) vo štvrtok úspešne dosadlo na povrch Marsu. Do vesmíru ho vyniesla raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral, ktorá odštartovala 30. júla 2020. Súčasťou technického vybavenia robotického vozidla je aj malý vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť).

Misia bude mať za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami.

Robotické vozidlo Perseverance sa spúšťa na povrch Marsu.
Robotické vozidlo Perseverance sa spúšťa na povrch Marsu. Foto: TASR/AP/NASA