22. 02. 2021 20:50 , článok bol aktualizovaný 22. 02. 2021 22:06 | MYS CANAVERAL/tvnoviny.sk, TASR

NASA zverejnila vôbec prvý zvuk z Marsu a video z pristátia Perseverance

Misia bude mať za úlohu hľadať známky možného minulého života na tejto planéte.

Robotické vozidlo Perseverance sa spúšťa na povrch Marsu.
Robotické vozidlo Perseverance sa spúšťa na povrch Marsu. Foto: TASR/AP/NASA
Z Mysu Canaveral odštartovalo robotické vozidlo Perseverance.
Robotické vozidlo Perseverance by malo vo februári 2021 pristáť na Marse.
Rover Perseverance poslal prvú fotografiu z povrchu Marsu.

Americký Národný úrad pre letectvo a Vesmír (NASA) v pondelok zverejnil prvé video zo štvrtkového pristátia robotického vozidla Perseverance na povrchu Marsu. Okrem toho NASA sprístupnila aj vôbec prvý zvukový záznam vyhotovený na povrchu červenej planéty, informovala agentúra AFP.

Na takmer tri a pol minútovom videu je zachytené otvorenie padáka a pristátie roveru na Marse. „Sú to naozaj úžasné videá," uviedol riaditeľ Laboratória prúdového pohonu (JPL) NASA, Michael Watkins. „Je to vôbec prvýkrát, čo sa nám podarilo zachytiť udalosť, akou je pristátie na Marse," dodal.

NASA okrem toho v pondelok zverejnila aj vôbec prvý zvuk z Marsu - slabý zvuk vetra zachytený po pristátí robotickým vozidlom Perseverance.

Počas zostupu sondy atmosférou Marsu síce mikrofón nahrávajúci zvuky nefungoval, ale rover začal zaznamenávať zvuky, hneď ako pristál.

Misia bude mať za úlohu predovšetkým hľadať potenciálne stopy života, ktorý mohol na Marse existovať v minulosti. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by neskôr mali byť prepravené na Zem.

Zdroj: Youtube/NASA