26. 02. 2021 13:05 | USA/tvnoviny.sk, lm

NASA uverejnila dychberúci panoramatický záber kráteru Jezero na Marse

Rover Perseverance sa momentálne nachádza na okraji 28 kilometrov širokého krátera Jezero.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Profimedia.sk

Záber, na ktorý čakali milióny nadšencov vesmíru. NASA na svojom instagramovom účte uverejnila ohromujúci panoramatický záber povrchu Marsu vo vysokom rozlíšení. Úžasnú scenériu zachytil rover Perseverance, ktorému sa na Červenej planéte podarilo úspešne pristáť 18. februára. Informuje The Sun .

Národný úrad agentúra pre letectvo a vesmír označil obrázok za novú pohľadnicu z Marsu. „Je to úžasné, je to prašné a my to milujeme! Tento panoramatický záber s vysokým rozlíšením z Mastcam-Z od NASA Perseverance odhaľuje v diaľke okraj kráteru Jezero a útesovú stenu starodávnej delty rieky,“ napísali k fotografií.

Panoráma bola vytvorená zo 142 jednotlivých snímok nasnímaných na Sol 3 počas tretieho dňa marťanskej misie.

Ďalšie časti fotografie si môžete pozrieť kliknutím na šípku vpravo priamo na fotke:

Zdroj: Instagram/nasa

Rover Perseverance sa momentálne nachádza na okraji 28 kilometrov širokého krátera Jezero. Vedci sa domnievajú, že kráter je korytom prehistorického jazera. Práve preto bol pre rover vybraný ako vhodné miesto na vyhľadávanie stôp starodávneho života. Jeho úlohou je teraz hľadať dôkazy starodávneho mikrobiálneho života a odobrať vzorky hornín a pôdy.

Tento týždeň sa už roveru podarilo odoslať ohromujúce obrazové a zvukové záznamu z povrchu Červenej planéty.

Zdroj: Twitter/NASA's Perseverance Mars Rover

Robot v hodnote 2,4 miliardy dolárov je zatiaľ najkomplikovanejším roverom vyslaným na Mars. Na Zem posiela dáta pomocou kozmickej lode Mars Reconnaissance Orbiter. Ich odoslanie do laboratória Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii trvá zhruba 11 minút.

Ukončenie misie rovera Perseverance je naplánované na rok 2028. Na Zem by sa mal následne vrátiť v roku 2031.

Zdroj: YouTube/ABC News