01. 03. 2021 13:01 | DIOMEDOVE OSTROVY/tvnoviny.sk, lm

Svetová rarita. Tieto dva ostrovy delia tri kilometre, no až 21 hodín

Západný ostrov Veľký Diomedes patrí Rusku a má rozlohu asi 29 štvorcových kilometrov, východný ostrov Malý Diomedes, ktorý patrí USA, sa rozprestiera na rozlohe 6 štvorcových kilometrov.

Diomedove ostrovy.
Diomedove ostrovy. Foto: YouTube / Half as Interesting

Sú od seba vzdialené len o čosi viac ako 3 kilometre a predsa ich delí až 21 hodín. Reč je o Diomedových ostrovoch nachádzajúcich sa v Beringovom prielive. Tie totiž ležia v dvoch rôznych časových pásmach a hoci sú prakticky susedmi, patria k svetovým unikátom. Píše Mirror.

Ide o dva skalnaté ostrovy. Západný ostrov Veľký Diomedes patrí Rusku a má rozlohu asi 29 štvorcových kilometrov. Je takmer o deň pred svojím menším susedom, Malým Diomedom, ktorý patrí USA a rozprestiera sa na rozlohe 6 štvorcových kilometrov.

Západný ostrov Veľký Diomedes je väčší a patrí Rusku. Menší východný ostrov Malý Diomedes patrí USA.
Západný ostrov Veľký Diomedes je väčší a patrí Rusku. Menší východný ostrov Malý Diomedes patrí USA. Foto: YouTube / Half as Interesting
 

Ostrovy objavil 16. augusta 1728 dánsko-ruský navigátor Vitus Bering a pomenoval ich po gréckom svätcovi a mučeníkovi Svätom Diomedovi z Tarzu.

Kým ruský ostrov nie je obývaný, keďže ruská vláda násilne presídlila pôvodné obyvateľstvo do kontinentálneho Ruska na Sibír a na ostrove ponechala už len vojenské jednotky, na ostrove Malý Diomedes žije asi 110 obyvateľov. Ide o príslušníkov pôvodného aljašského domorodého národa Inupiatov.

Zdroj: YouTube/Half as Interesting