02. 03. 2021 11:47 | ŠANG-TUNG/kc

Vedci potvrdili existenciu prvého vesmírneho hurikánu nad severným pólom

Vedci si všimli, že vesmírna búrka sa správa podobne ako vzdušné hurikány v severnej hemisfére.

Vesmírny hurikán nad severným pólom.
Vesmírny hurikán nad severným pólom. Foto: Univerzita Šan-tung

Čínski vedci potvrdili existenciu prvej vesmírnej búrky nad severným pólom. Vedecký tím z univerzity Šan-tung s pomocou satelitných dát vysvetlil vznik tohto zriedkavého fenoménu, ktorý pripomína vzdušné hurikány. O svojich zisteniach informoval vo vedeckom časopise Nature. Oproti klasickej búrke však nad severným pólom pršali elektróny. Svetelné divadlo má na svedomí obrovské množstvo plazmy (ionizovaný plyn).

Tento jav spôsobuje slnečný vietor v zemskej ionosfére, teda vrstve, ktorá tvorí hranicu medzi atmosférou a vonkajším vesmírom.

Slnečným vetrom možno vysvetliť mnoho javov, ako geomagnetické búrky, ktoré vyraďujú vedenia elektrických sietí na Zemi, polárnu žiaru (známu aj ako aurora), chvosty komét smerujúce vždy od Slnka a vytváranie vzdialených hviezd.

Vedci si všimli, že vesmírna búrka sa správa podobne ako vzdušné hurikány v severnej hemisfére: rotuje v protismere hodinových ručičiek a jeho centrum je pokojné.

Astronóm Mike Lockwood z univerzity v Readingu uviedol, že búrka môže byť univerzálnym javom na planétach a mesiacoch s magnetickými poľami a plazmou.

Povedal: „Doteraz nebolo isté, či vôbec existuje nejaká vesmírna plazmová búrka, takže potvrdiť to, a ešte takými výraznými pozorovaniami, je úžasné."

„Tropické búrky sú spojené s enormným množstvom energie a tieto vesmírne búrky musia vzniknúť neobvykle veľkým a rýchlym prenosom energie slnečného vetra a nabitých častíc do horných vrstiev atmosféry Zeme. Plazmové a magnetické polia v planetárnom prostredí existujú v celom vesmíre, takže objavy naznačujú, že vesmírne búrky by mali byť rozšíreným javom."

Poznatky, ktoré objavili pri výskume vesmírnej búrky, by vedcom mali pomôcť lepšie pochopiť interakciu medzi slnečným vetrom a ostatnými planetárnymi sústavami.