04. 03. 2021 12:25 | REYKJAVÍK/kc

Islandskí vedci varujú pred sopečnou aktivitou neďaleko Reykjavíku. Erupcia môže prísť kedykoľvek

Lávové prúdy by nemali ohroziť obývané oblasti, ale mohli by prerušiť leteckú dopravu na medzinárodnom letisku Keflavík.

Hora Keilir..jpg
Hora Keilir..jpg

Islandskí seizmológovia sú v pohotovosti. Prebiehajúca séria zemetrasení podľa nich naznačuje, že môže dôjsť k sopečnej erupcii iba 35 kilometrov od hlavného mesta Reykjavík. Na polostrove Reykjanes pritom podobnú udalosť nezažili od 12. storočia, informuje portál The Guardian.

K výbuchu by mohlo dôjsť neďaleko hory Keilir, vedci hovoria, že je to otázka niekoľkých hodín. „Netvrdíme, že sa erupcia už začala, ale to, čo vidíme, vyzerá presne ako aktivita, ktorú očakávame pred sopečným výbuchom," povedala pre miestne médiá Kristín Jónsdóttirová z islandského meteorologického úradu.

Víðir Reynisson z civilnej obrany ostrova uviedol, že explózia môže byť sprevádzaná aj silnými otrasmi s magnitúdom šesť až šesť a pol. Reynisson ale zároveň upozornil, že nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo a ľudia môžu pokračovať vo svojom každodennom živote.

Mali by sa však vyhnúť cestovaniu do oblasti na polostrove Reykjanes. Práve na tomto mieste sa od seba vzďaľujú litosferické dosky, čo umožňuje magme stúpať smerom k povrchu, kde sa hromadí a vytvára tlak, ktorý sa prejavuje otrasmi.

Počas minulého týždňa na polostrove zaznamenali tisíce otrasov so silou najmenej 5 stupňov na Richterovej stupnici. Hlavný otras výrazne pocítili aj v hlavnom meste. Podľa svedkov zemetrasenie sprevádzalo aj silné hučanie.

zdroj: YouTube/indian bacpacker europe

V prípade, že sa magma dostane na povrch, je nepravdepodobné, že dôjde k veľkej explózii, pri ktorej k oblohe vystreľuje láva a popol.

Geofyzik Freysteinn Sigmundsson očakáva skôr omalší únik lávy cez prasklinu. Podľa Freysteinna je nepravdepodobné, že by sa opakoval rovnaký chaos, ako pri výbuchu sopky Eyjafjallajökull z roku 2010, ktorý spôsobil narušenie leteckej dopravy v celej Európe.

Lávové prúdy by nemali ohroziť obývané oblasti, ale mohli by prerušiť leteckú dopravu na medzinárodnom letisku Keflavík, ktoré leží asi 18 kilometrov od hlavnej oblasti seizmickej činnosti.

Komentáre ( 0)