10. 03. 2021 06:00 | AMSTERDAM/kc

Holanďanov rozdeľuje relácia pre deti, v ktorej školáci kladú otázky nahým dospelým

Tvorca programu vysvetlil, čo je účelom netradičnej relácie.

V relácii pre deti účinkujú nahí dospelí.
V relácii pre deti účinkujú nahí dospelí. Foto: YouTube/ NOS Jeugdjournaal

Holandsko šokovala televízna relácia určená pre deti, v ktorej nahí dospelí odpovedajú na otázky školákov. Upútavku na relácia Gewoon Naakt (Jednoducho nahí) odvysielala verejnoprávna televízia NOS a okamžite vyvolala búrlivé reakcie. Účinkujú v nej totiž deti vo veku od 10 do 12 rokov, ktoré sa majú pýtať úplne nahých figurantov otázky o tom, ako sú spokojní so svojím telom.

Do tvorcov programu sa pustili viacerí domáci politici. Líder krajne pravicovej konzervatívnej strany FvD Thierry Baudet označil šou za "odpornú" a podľa neho to nemá ďaleko od propagovania pedofílie. Kritika sa ozvala aj z ľavicového spektra. Podľa poslanca Tunahan Kuzu je relácia absurdná a vyzval ľudí, aby sa na vysielateľa podali sťažnosti.

Čo svojou netradičnou reláciou sledujú, v rozhovore pre televíziu NOS vysvetlil tvorca programu Edson da Graça:„Naším cieľom je ukázať deťom, že každé telo je iné a nie všetky sú dokonalé,"

Elsbeth Reitzemaová, odborníčka na sexuálne zdravie, hovorí, že deti sú vystavené pravidelnému prísunu čiastočne pornografických fotiek neustále. Každý deň to vidia v televízii a na internete následkom čoho majú často skreslený pohľad na ľudské telo. „Tí, ktorí majú možnosť vidieť obyčajné nahé telá pravidelne vnímajú svoje telo pozitívnejšie," vysvetlila Reitzemaová, ktorá sa podieľala na relácii.

Televízna stanica NOS v oficiálnom stanovisku uviedla, že všetky deti, ktoré účinkujú v relácii dopredu vedeli, čo ich čaká a mali možnosť kedykoľvek vyjadriť svoje pocity. „Očakávali sme negatívne reakcie. Nie všetci si myslia, že je takýto program vhodný pre deti. V konečnom dôsledku je to na rodičoch, či im dovolia pozerať sa," uvádza sa v stanovisku televízie.


Zdroj: YouTube/ NOS Jeugdjournaal